امروز  :            

 

سفرزیارتی کربلا

 

 

 

اينجا محل تبلغ شماست

کربلای هوایی

فوری

بااقساط بدون بهره

تابلوفرش ماهروبافان

سجاده فرش فارسیان

 

  مقالات :

 

 تهديد هسته‌اي ايران؛ افسانه يا واقعيت؟!

 

 گروه ترجمه - پايگاه اينترنتي واشنگتن‌پست 13 سپتامبر 2011 (22 شهريور) در مقاله‌اي، به بررسي ماهيت برنامه هسته‌اي ايران و راهبردهاي آمريکا در قبال آن پرداخت و نوشت: مطمئناً ما بايد اقدامات ديپلماتيک جدي به‌منظور مقابله با ايران هسته‌اي صورت دهيم؛ اما در عين حال به بازدارندگي نظامي قدرتمندتري نياز داريم که فراتر از معيارهاي کنوني دولت اوباماست.

 

راهبرد هسته‌اي آمريکا شامل مفهوم بازدارندگي توسعه‌يافته است.ما به متحدان خود گفته‌ايم که آن‌ها مي‌توانند به‌منظور بازدارندگي تهديدات هسته‌اي عليه خود، به ما تکيه کنند؛ در صورتي که متحدان ما از ايراني هسته‌اي وحشت دارند و نمي‌توانند به ما وابسته باشند. آن‌ها خود به ساخت بمب هسته‌اي گرايش پيدا خواهند کرد که اين مسئله تکثير تسليحات هسته‌اي را در پي دارد.

 

در واقع، وقوع چنين مسئله‌اي برخلاف راهبرد طولاني‌مدت ماست؛ اما دولت و کنگره آمريکا به کاهش سامانه‌هاي بازدارندگي توسعه‌يافته از جمله جنگنده‌ها، بمب‌افکن‌ها، موشک‌ها و سامانه‌هاي رديابي گرايش دارند. ما بايد فناوري‌هاي خود را براي رويارويي با تمام تهديدات، به‌روز کنيم.

 

در ادامه مقاله آمده است: تقويت بازدارندگي سبب مي‌شود براي ايران و ديگران مشخص شود که هرگونه تهديدآفريني مي‌تواند پيامدهاي نظامي جدي در پي داشته باشد.

 

در عين حال، برخي، برنامه هسته‌اي ايران را کاملاً صلح‌آميز، شفاف و منطبق با توافق‌نامه ايمني آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي مي‌دانند و مدعي هستند که هيچ‌گونه شواهد و مدارکي دال بر انحراف برنامه هسته‌اي ايران وجود ندارد.

 

در عين حال، متأسفانه اين عده، ترور دانشمندان هسته‌اي ايران را حوادث غم‌انگيز توصيف مي‌کنند و ايران را به‌عنوان عضوي از آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي و امضا‌کننده پيمان منع تکثير تسليحات هسته‌‌اي، در داشتن سوخت هسته‌اي ذي‌حق مي‌دانند.

 

از نظر آن‌ها درخواست از ايران براي رها کردن اين حق بر اساس فرضيات رياکارانه و سياسي است. در واقع، آنچه در حال حاضر ضروري به نظر مي‌رسد، اتخاذ راهبرد منسجم‌تري از سوي دولت آمريکا در قبال پيشرفت‌هاي هسته‌اي ايران است.

 

با وجود اين، تشخيص اين موضوع، مهم است که براي پيگيري راه‌حل مذاکره‌محور، زمان همچنان وجود دارد. آمريکا بايد تلاش‌ خود براي کندسازي برنامه هسته‌اي ايران و حفظ فشار بين‌المللي بر اين کشور را ادامه دهد و در عين‌حال، راه‌ مذاکره را باز نگه دارد و در مسير توقف برنامه ساخت تسليحات هسته‌اي ايران، اقدامات لازم را انجام دهد.

 

   تحليل‌ها: اين يادداشت حاوي دو نكته مهم است:

 1- تحريم‌هاي تحميلي غرب براي توقف فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران، كارساز نيست و در حد بالا اين روند را كند مي‌كند؛ البته به ادعاي نويسنده.

 2- اعتراف به اينكه در فضاي بين‌المللي، مجموعه‌هايي هم از مواضع، عملكرد و حق هسته‌اي ايران دفاع مي‌كنند و غرب با به‌كارگيري تمام اهرم‌هايش نتوانسته ائتلاف يكپارچه عليه ايران شكل دهد؛ اين يعني منطق، استدلال و برنامه ايران آنچنان قوي، گويا و اقناع‌كننده بوده است كه توانسته عده‌اي را با خود همراه كند. نتيجه بحث اين است كه ايران بايد با قوت و سرعت بيشتر به كارش ادامه دهد.

      

 
 
   
   
 صفحه اصلی

 مطالب اختصاصی

  گفتگو  

  مقالات

 

  ياد داشت

  نکته و نظر

 پرسش و پاسخ
  دینی
  شرعی

  فرهنگی

   اجتماعی
   سیاسی
 پایگاههای مفید

  وصال نور

 

  زندگي رهبر

  علما و بزرگان

  درسهايي ازقرآن

 
 
  پیوندها
  ترجمه : English

 

 
   

 ارتباط با ما

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وصال نیوز می باشد.