امروز  :            

 

 

 

 

 

 

اينجا محل تبلغ شماست

تابلوفرش ماهروبافان

سجاده فرش فارسیان

 

 آثار و تبعات گناه در عمر انسان 

 

 

سيدعلي اكبرشاه حسيني

 

بسم الله لرحمن الرحيم

 

تمامی پیامبران الهی بشارت دهنده و انذار کننده بودند، پیامبران انسان را از گناه، بت‌پرستی، ظلم و ستم و از عذاب دنیا و آخرت می‌ترساندند و آنهایی که مطیع فرمان خداوند هستند را به نعمت‌های دنیوی و اخروی الهی بشارت می‌دهند. «قَالَ یَا قَوْمِ إِنِّی لَکُمْ نَذِیرٌ مُبِینٌ» ([1] ) ای مردم من بیم دهنده و انذار کننده آشکاری هستم. این آیه بدان معنی است که باید فرمان و آیین خدا به صورت آشکارا در جامعه جاری باشد.

با عنايت به آیه «أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاتَّقُوهُ وَأَطِیعُونِ» ([2] ) ، عقیده، اخلاق و احکام محور اصلی دین  است و حضرت نوح قوم خود را به ایمان به خدا و شکستن بت‌ها، تقوای الهی پیشه کردن و اطاعت از فرمان خداوند دعوت می‌کند.

در پاسخ به افراد بی‌سوادی که می‌گویند، تنها قرآن برای ما بس است و به چیز دیگری نیاز نداریم، بايدگفت: تمامی واجبات در قرآن نیامده است؛ واضح‌ترین مسئله در اسلام نمازهای پنج‌گانه است، ولی در کجای قرآن تعداد رکعت‌های آن بیان شده است؟

 با توجه به بيان صريح قرآن كه می‌گوید؛ از پیامبر‌(ص) پیروی کنید، ما باید مسائل اسلامی را از پیامبر‌(ص) بگیریم؛ البته باید به احادیث با سند محکم مراجعه کنیم؛ بنابراین اگر ما قرآن را بگیریم و غیر آن را رها کنیم، پس باید نصب دین را رها کنیم.

خداوند مي فرمايد « یَغْفِرْ لَکُمْ مِنْ ذُنُوبِکُمْ وَیُؤَخِّرْکُمْ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ أَجَلَ اللَّهِ إِذَا جَاءَ لا یُؤَخَّرُ لَوْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ » يعني در باره پاداش‌های خداوند به افرادی که اطاعت امر الهی را بکنند،گفتند: کسی که

خدا را اطاعت كند، خداوند گناهان او را ‌بخشيده و عمرش را طولانی می‌کند. ([3] )

به استناد روایتی از امام صادق(ع)در شرح آیه (4) سوره نوح ، کسانی که به وسیله گناه از دنیا می‌روند ، بیش از افرادی هستند که به مرگ طبیعی از دنیا می‌روند، همچنین کسانی که به واسطه نیکوکاری عمرشان طولانی می‌شود، ‌بیشتر از کسانی هستند كه عمرشان به صورت طبیعی طولانی می‌شود.

 

آثار و تبعات گناه در عمر انسان

 

بر اساس روایات وارده از ائمه معصومين (ع)، اثر دنیایی گناهانی چون ظلم به مظلومان و ترک صله رحم، عمر انسان را کم می‌کند و در مقابل اثر دنیوی کمک به نیازمندان و انجام صله رحم سبب طولانی شدن عمر می‌شود. فرصت ها را غنيمت شمرده و در یاری رساندن به نیازمندان اهتمام نماييم.

اما واکنش مردم در برابر دعوت حضرت نوح (ع)درس عبرتي است براي بشريت. قوم نوح(ع) در مقابل دعوت او، برای این که چهره این پیامبر الهی(ص)را  نبينند و سخنان او را نشنوند،‌ سرهای خود را می‌پوشاندند و دستان خود را در گوش‌هایشان قرار می‌دادند، و در مقابل حق، می‌ایستادند. « قَالَ رَبِّ إِنِّی دَعَوْتُ قَوْمِی لَیْلا وَنَهَارًا (٥) فَلَمْ یَزِدْهُمْ دُعَائِی إِلا فِرَارًا (٦) وَإِنِّی کُلَّمَا دَعَوْتُهُمْ لِتَغْفِرَ لَهُمْ جَعَلُوا أَصَابِعَهُمْ فِی آذَانِهِمْ وَاسْتَغْشَوْا ثِیَابَهُمْ وَأَصَرُّوا وَاسْتَکْبَرُوا اسْتِکْبَارًا (٧)» ([4] )

هميشه عده اي در نشنیدن سخنان حق، در زمان پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) نیز بوده اند، در تاریخ اسلام نیز شاهدیم که افراد از شنیدن سخنان حق پیامبر(ص) فرار می‌کردند و درگوش‌های خود پنبه قرار می‌دادند و در عصر عاشورا نیز برای نشنیدن دعوت امام حسین(ع) سروصدا می کردند. اميد است انقلاب اسلامي ايران كه از قيام امام حسين عليه السلام و ياران با وفايش الگو گرفته است ، براي بيداري كشورهاي اسلامي منطقه خاورميانه الگويي شايسته باشد.  انشاءالله / اول محرم الحرام 1433 / مصادف با پنجم آذر 1390


 

[1] -  نوح/ ٢

[2] -  نوح/ ٣

[3] - نوح/ ٤  

[4] - نوح / 5 - 7

 

 
 

   
   
 صفحه اصلی

 مطالب اختصاصی

  گفتگو  

  مقالات

 

  ياد داشت

  نکته و نظر

 پرسش و پاسخ

  دینی

  شرعی

  فرهنگی

   اجتماعی

   سیاسی

 پایگاههای مفید

  وصال نور

 

  زندگي رهبر

  علما و بزرگان

  درسهايي ازقرآن

 
 

  پیوندها

  ترجمه : English

 

 
   

 ارتباط با ما

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وصال نیوز می باشد.