امروز  :              

 

اينجا محل تبلغ شماست

تابلوفرش ماهروبافان

سجاده فرش فارسیان

هرروز 18 تا 20  

ارتباط مستقیم

::        سال جهاد اقتصادی گرامی باد /  گامهای اساسی در جهت تحقق همه جانبه آن عبارتست از :  1- تعامل و هماهنگی مسئولان  قوای سه گانه و دست اندرکاران بنگاههای اقتصادی کشور  2- پاک کردن دست های آلوده از ارگانها و بنگاههای اقتصادی  3- برخورد جدی با باندهای مفاسد اقتصادی در بخشهای دولتی و خصوصی که برای قوه قضائیه و مردم شناخته شده اند.                                اَللّهُمَّ  كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ  الْحَسَنِ         صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ عَلى آبائِهِ         في هذِهِ السّاعَةِ  وَ في كُلِّ الساعَةٍ              وَلِيّاً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دليلاً وَ عَيْناً        حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً       و  َتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً                   ايرانيان غيور در سراسر دنيا يكپارچه از بهره مندي انرژي صلح آميز هسته اي بعنوان حق مسلم خود دفاع مي كنند   ::

    :  یادداشت        |               |             |              |        چاپ خبر         |       بستن صفحه 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، ماه رجب، از جمله ماه های مورد توجه خداوند متعال است که در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از رسول اعظم (ص) روایت شده است: «رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است. کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ شده و غضب الهى از او دور می شود و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته می شود.»
همچنین در برخی دیگر از روایات اسلامی، ماه «رجب» به ماه امیرالمومنین (ع) نیز مشهور و منقول است. چرا که امیرالمومنین علی (ع) به این ماه عشق می ورزید و نخستین شب آن، یکی از 4 شبی است که امام(ع) بیش از شب های دیگر به راز و نیاز با خدا می پرداخت. همچنین آن حضرت در سیزدهمین روز این ماه مبارک متولد شده است و شاید یکی دیگر از دلایل انتساب ماه رجب به ماه امام علی (ع) نیز همین امر باشد.
در برخی از روایات اسلامی، از ماه رجب به «اصب» (به معنای «ریزان») یاد شده که کنایه از ریزش باران رحمت الهی است. پیامبر (ص) هنگام حلول ماه رجب رو به مسلمانان که تشنه اطاعت و بندگی بودند، می فرمود: «بدانید که ماه بزرگی بر شما سایه افکنده است».
از همین رو و با توجه به اهمیت ماه مبارک رجب به اعمال مستحبی روز اول این ماه نگاهی می اندازیم.

* اعمال مستحبی روز اول ماه رجب

برای اولین روز ماه رجب که جزو شریف ترین روزهاست، چند عمل ذکر شده که «غسل کردن» و «زیارت امام حسین (ع)» از جمله آن هاست. از امام جعفر صادق (ع) روایت شده است که هر کس امام حسین (ع) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. ضمن این که زیارت از راه دور و از طریق قرائت زیارتنامه حضرت سیدالشهدا (ع) نیز مورد قبول است.
«نماز» روز اول ماه رجب که رسول خدا (ص) به سلمان فارسی توصیه کرده است نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.
این نماز 10 رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می شود:
الف) در هر رکعت بعد از حمد، 3 بار سوره اخلاص و 3 بار سوره کافرون
ب) بعد از هر دو رکعت دست ها را بلند کند و این دعا را بخواند: «لااله الاالله وحدهُ لا شریکَ لهُ، لَهُ الملکُ و لهُ الحمدُ یُحیی وَ یُمیتُ و هوَ حیُ لا یموتُ بیدِهِ الخیرُ و هوَ علی کلِّ شی ٍ قدیرٌ».
ج) سپس بگویید: «اللّهمَّ لا مانعَ لِما اَعطیتَ و لا معطیَ لِما مَنْعتَ وَ لا ینفعُ ذاالجدَّ منْکَ الجدُّ». سپس دست ها را به صورت خود بکشد.
روایت شده است که هرکس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول 100 مرتبه آیتالکرسی و در رکعت دوم 200 مرتبه سوره توحید بخواند، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او.
رسول خدا (ص) همچنین نماز دیگری مخصوص اول ماه رجب را به سلمان فارسی تعلیم می دهد که عبارت است از 10 رکعت نماز در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و سه مرتبه قل هو الله احد.
پیامبر اکرم (ص) به سلمان می فرماید: خداوند همه گناهان تو را می بخشد؛ از آن روزی که مکلف شده ای تا امشب و خداوند تو را از گرفتاری قبر و عذاب روز قیامت نگاه می دارد و امراض مختلف را از تو دور می سازد.

* کیفیت نماز مستحبی در روز جمعه ماه رجب

امسال نخستین روز ماه رجب با روز جمعه تلاقی دارد.
در اهمیت روز جمعه احادیث فراوانی وجود دارد. از جمله این که امام سجاد(ع) در صحیفه خود می فرمایند: «اللهم هذا یوم مبارک میمون، والمسلمون فیه مجتمعون فی اقطار ارضک، یشهد السائل منهم والطالب والراغب والراهب وانت الناظر فی حوائجهم، فاسئلک بجودک وکرمک وهوان ما سالتک علیک ان تصلی علی محمد وآله.»؛ بار خدایا، این روزی خجسته و مبارک است. و مسلمانان در سراسر زمین تو در آن گرد هم آمده اند، گذا، جوینده، مشتاق و بیمناک همگی حضور دارند، و تو در نیازهایشان می نگری، پس به جود و بزرگواری و آسانی برآوردن حاجتم بر تو از تو می خواهم که بر محمد و آل او درود فرستی.
از رسول اکرم (ص) روایت شده است: کسی که چهار رکعت نماز بین ظهر و عصر جمعه بخواند؛ در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و آیتالکرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز 10 مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَذی لااِلهَ اِلاهُوَ وَ اَسْالَهُ التَوْبَتَ» خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد، یک هزار حسنه عطا فرماید. خدا به او به اندازه هر آیه که قرائت کرده، شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از در سفید.

  آرشیو :  1   2   3   4   5    6   7   8   9   10

 

 

 

 صفحه اصلی 

 ترجمه : English

 

 

 نکته ها

 ياد داشت

 مقالات

 خبر ویژه
 آرشیو اخبار

 گالری عکس
 ارتباط با ما

  پیوندها

 زندگي رهبر

 علما و بزرگان

 درسهايي ازقرآن

 

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وصال نیوز می باشد.