کد خبر : 1900
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 تیر 1401 - 17:14
-

قصه های کهن ایرانی

گروه فرهنگی

داستان سریال مستوران

داستان سریال مستوران
مسعود آب‌پرور کارگردان سریال «مستوران» درباره این سریال گفت: کار تاریخی- افسانه‌ای در مجموعه‌های بصری تلویزیون خالی بود. تمام تلاش گروه این است که این مجموعه که مبتنی بر قصص کهن و افسانه‌های ایرانی است به زیبایی روایت شود و آنچه که شایسته بینندگان عزیز است به تصویر درآوریم.

داستان سریال مستوران درباره قصه های کهن ایرانی است. سریال مستوران در ۲۶ قسمت آماده نمایش شده است.

قصه سریال مستوران در مورد دزدیده شدن لطفعلی فرزند لیث عطار است. در واقع همسایه ها برای لیث این گونه روایت می کنند که یک مرد که یک انگشت نداشته، لطفعلی را با خود برده است.

پس از آن، پدر و مادر لطفعلی یعنی لیث و لطیفه به هر دری می‌زنند تا او را بیابند. در این میان مادر لطفعلی سراغ یک جاودگر می‌رود تا نشانه‌ای از فرزند به او بدهد. جادوگر می‌گوید که بین شوهر و فرزند باید یکی را انتخاب کند. بنابراین اگر فرزند را می‌خواهد باید از همسر خود جدا شود.

اما لطیفه داستان را برای لیث تعریف می‌کند و از او می‌خواهد که چاره‌ای بیندیشد. برای همین آن‌ها سراغ لوح سفید می‌روند. ولی یک چالش دیگر وجود دارد.

لیث فرصتی برای استفاده از لوح سفید ندارد و به ناچار از اقوام نزدیک خود کمک می‌خواهد. او سراغ عمه خانم می‌رود و می‌تواند موافقت او را برای استفاده از لوح سفید و یافتن لطفعلی جلب کند.

محل فیلمبرداری سریال مستوران
چند کیلومتری که از شهر و هیاهویش دور می‌شوید به شهرکی در احمدآباد مستوفی می‌رسید که گویی قدم درصدها سال پیش گذاشته‌اید.

با هماهنگی‌های انجام‌شده پس از عبور از باغ تالارهای این منطقه وارد شهرک مستوران می‌شویم. جایی که می‌توان خرابه‌های دکور مختارنامه را پس از آتش‌سوزی به‌وضوح دید.

مدتی است که گروه وارد شبکاری شده‌ و ازاین‌رو به‌جز تیم تدارکات هیچ فرد دیگری در شهرک حضور ندارد. ما نیز باید تا آمدن عوامل در رستورانی که به همین منظور در شهرک ساخته‌شده، منتظر بمانیم.

داخل رستوران تعدادی میز و صندلی پلاستیکی و بطری‌های آب‌معدنی در گوشه‌ای کنار هم چیده شده‌اند اما تاقچه‌های کوچک کنار دیوار با پارچه‌های سبز و گلدان‌هایی که روی آن چیده شده نظر هرکسی را به خود جلب می‌کند.

علی شادمان از میم مثل مادر تا یاغی
پس از انتظاری کوتاه، تهیه‌کننده از راه می‌رسد و به‌اتفاق، گشتی در شهرک می‌زنیم و توضیحاتی درباره ساخت‌وسازها می‌دهد. کوچه‌ها را پشت سر می‌گذاریم و عطا پناهی، تهیه‌کننده سریال به معرفی لوکیشن‌ها می‌پردازد.

او از درختانی که در این شهرک کاشته‌اند، می‌گوید و ساخت خانه‌هایی که با معماری ایرانی همخوانی بسیاری دارند. حتی به کاشی‌های بالای سر در خانه‌ها و پنجره‌ها اشاره می‌کند که همکارانش سعی کرده‌اند همه‌چیز طبق فرهنگ اصیل ایرانی باشد. البته بخشی از لوکیشن هم در شهرک سینمایی دفاع مقدس ساخته‌شده اما اغلب سکانس‌ها در همین شهرک مقابل دوربین مسعود آب‌پرور می‌رود.

باهم وارد خانه‌ها و مطبخ‌ها می‌شویم. زیلوها، حصیرها، سبدهای حصیری و شمعدان‌های قدیمی نظرمان را جلب می‌کند. همچنین تاقچه‌های قدیمی خاطره‌انگیز و پرده‌های سنتی خانه‌ها و جالب‌تر چاه وسط حیاط خانه و حوض کوچکی است که ماهی‌های قرمز و گلدان‌های کنارش خاطرات دوران کودکی را برایمان تداعی می‌کند.

همین‌طور که در کوچه‌ها و بازار قدم می‌زنیم و از تماشای دیوارهای کاهگلی لذت می‌بریم، با پرستاری روبه‌رو می‌شویم که به سمت تهیه‌کننده می‌آید و تست اکسیژن خون و تب سنجی می‌گیرد.

عطا پناهی می‌گوید یک گروه در این شهرک هرروز مستقرند و مدام از همه افرادی که در اینجا حضور دارند، تست می‌گیرند تا با بیماری روبه‌رو نشویم.به میدان شهر می‌رسیم و اصطبلی که کنار میدان قرار دارد. از سر کنجکاوی سری هم به آنجا می‌زنیم.

تعدادی اسب، الاغ و شتر می‌بینیم که بی‌سروصدا در حال استراحت هستند.

یکی از عوامل اسب سیاهی را نشان می‌دهد و می‌گوید این اسب در فیلم «به‌وقت شام» به یکی از شخصیت‌های اصلی که نقش فرمانده داعش را بازی می‌کرد، سواری داده و او را نوازش می‌کند.

۴ عکس نیوشا ضیغمی پرسپولیسی دو آتیشه
به سمت قصر قدیمی مختار می‌رویم که تقریبا به یک ویرانه تبدیل‌شده و تعدادی از وسایل و لوازم صحنه در این مکان قرار دارد. ازجمله تعدادی خورجین، طناب‌های کنفی ، ظروف سفالی و…

کم‌کم هنرورها از راه رسیده و لباس‌های‌شان را دریکی از اتاق‌ها می‌پوشند. بازیگران هم وارد کانکس‌های‌شان می‌شوند که در گوشه‌ای دیگر از شهرک است.

بازیگران و هنرورها در حال گریم و لباس پوشیدن هستند که تعدادی مرد و زن کوتاه‌قامت وارد می‌شوند و در میدان شهر با دستیار کارگردان صحبت می‌کنند. به گفته یکی از عوامل، یکی از بخش‌های کار مربوط به تعداد زیادی از این افراد است که در یک شهر زندگی می‌کنند. هوا رو به تاریکی است که کارگردان و همکارانش در حال دکوپاژ صحنه در یکی از کوچه‌ها هستند.

ازاین‌رو دوربین و نور و صدا و بقیه تجهیزات به این بخش از شهرک منتقل می‌شود. حدود ۳۰نفر از هنرورها برای حضور در این سکانس آماده می‌شوند و با اشاره کارگردان تصویربرداری آغازشده و قرار است تا سپیده صبح روز بعد کار ادامه داشته‌باشد.

اتفاقی که در بازگشت از شهرک برایمان افتاد همراهی با یکی از دوستان ترابری بود که جانباز جنگ بود و سال‌ها در غرب و جنوب ایران از کشور دفاع کرده‌بود و با سرداران شهید سلیمانی و باکری و همت خاطرات بسیاری داشت.

او در طول مسیر از وقایع تلخی در جنگ گفت که حتی تصورش هم لرزه به اندام می‌اندازد. از لحظه شهادت رفیق ، همرزم و همسایه‌اش و شوکه شدن او از تماشای این واقعه و با هیجانی که از یادآوری خاطراتش داشت به سرفه افتاد…

جنجالی ترین خودکشی های تاریخ سینما
کارگردان سریال مستوران
مسعود آب‌پرور کارگردان سریال «مستوران» درباره این سریال گفت: کار تاریخی- افسانه‌ای در مجموعه‌های بصری تلویزیون خالی بود. تمام تلاش گروه این است که این مجموعه که مبتنی بر قصص کهن و افسانه‌های ایرانی است به زیبایی روایت شود و آنچه که شایسته بینندگان عزیز است به تصویر درآوریم.

آب‌پرور با اشاره به تغییر کارگردان این مجموعه افزود: زمانی که من به پروژه پیوستم حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از بازیگران برای سریال انتخاب شده بودند و تنها برای چند قسمت آخر توانستیم بازیگر انتخاب کنیم.

اما چون این تیم هدف مشترکی داشت این مساله به روند کار خللی ایجاد نکرد و با تمام انگیزه و اشتیاق و به بهترین شکل سعی کردیم به هدف خود برسیم.

کارگردان مستوران تصریح کرد: ذائقه متفاوت مخاطبان تلویزیون ایجاب می کند که برای هر سلیقه ای ژانری تولید شود، چرا که قاب تلویزیون به خوراک های فرهنگی – هنری متنوعی نیاز دارد.

وی ادامه داد: مجموعه «مستوران» در تلاش است در راستای حکمت آموزی افسانه ای و اتصال ذهن ما به اذهان گذشتگان، حرف خود را منتقل کند و امیدوارم شایسته نگاه مردم باشد.

اکبر کاظمی مدیر تولید درباره ساخت این مجموعه گفت: از سال ۹۸ تصمیم گرفتیم قصه ای با این مضمون را به تصویر درآوریم. از ابتدای سال ۹۹ هم انتخاب بازیگر شروع شد و چند منطقه را هم برای لوکیشن درنظر گرفتیم و مورد بازبینی قرار دادیم تا سرانجام احمدآباد مستوفی و شهرک سینمایی مختار را برای لوکیشن اصلی انتخاب کردیم.

 

ساعت پخش سریال مستوران
سریال مستوران هر شب از ساعت ۲۲:۳۰ در شبکه یک پخش می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.