بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏

إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةِ الْقَدْرِ

وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ

تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ

سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ 

ما قرآن را در شب قدر نازل كرديم.

تو چه مى‏دانى شب قدر چيست؟

شب قدر، بهتر از هزار ماه است.

فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان براى [تقدير و تنظيم‏] تمامی امور نازل مى‏شوند.

اين شب تا برآمدن سپيده‏ دم [سراسر] سلام و رحمت است.

 

مرحوم کلینی أعلی الله مقامه الشریف در کتاب کافی شریف و در میان ابواب کتاب الحجة ، بابی را به این عنوان اختصاص داده اند: «بابٌ فِی شَأْنِ اِنّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیلَة الْقَدْرِ وَتَفْسِیرِها» و در این باب روایاتی را برشمرده‌اند که حقّانیت مذهب شیعهٔ اثناعشریّه را آشکارا به اثبات رسانده و مخالفین شیعه را مغلوب می‌سازد.

تا جایی که آقا و مولایمان امام باقر سلام الله علیه با صدایی رسا و بیانی شیوا ، برای دل‌گرمی شیعیان گوئیا ندای حقّانیت شیعه را این گونه فریاد می‌کنند:

يَا مَعْشَرَ الشِّيعَةِ خَاصِمُوا بِسُورَةِ إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ تَفْلُجُوا فَوَاللهِ إِنَّهَا لَحُجَّةُ اللهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى عَلَى الْخَلْقِ بَعْدَ رَسُولِ اللهِ صلّی الله علیه و آله وَ إِنَّهَا لَسَيِّدَةُ دِينِكُمْ وَ إِنَّهَا لَغَايَةُ عِلْمِنَا (الكافي ؛ ج۱ ؛ ص۲۴۹ ؛ حدیث۶)
ای شیعیان ! به وسیلهٔ سورهٔ «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ» مخاصمه کنید و به این سوره استناد کنید تا بر مخالفین خود پیروز گردید ، به خدا سوگند که این سوره بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله حجت خداوند تبارک و تعالی بر بندگان است و این سوره سرور دین شما و منتهای علم ماست.

خداوند متعال در این سوره خطاب به رسول گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله می‌فرماید: ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و تو‌ چه می‌دانی شب قدر چیست ؟
رسول اکرم عرضه می‌دارد: نه نمیدانم.
خداوند متعال می‌فرماید: شب قدر بهتر از هزار ماهی است که خالی از شب قدر باشد.
و سپس خدای متعال از رسول اکرم می‌پرسد: آیا می‌دانی چرا شب قدر از هزار ماه بهتر است ؟
رسول اکرم عرضه می‌دارد: نه
خداوند متعال می‌فرماید: زیرا در چنین شبی فرشتگان و روح به فرمان پروردگارشان برای [تنظیم] همه امور به زمین فرود می آیند.
(کافی ؛ ج۱ ؛ ص۲۴۸ ؛ حدیث۴)

هزار ماه معادل بیش از هشتاد سال است یعنی عبادت در شب قدر بهتر از هشتاد سال عبادت است و بدون شک ، این فضیلتِ منحصر به فرد و بی نظیرِ شب قدر ، فلسفه‌ای دارد که با ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام و أولاد طیّبین و طاهرینش که جانشینان خداوند متعال بر زمین هستند گره خورده است.

همان طور که آیهٔ شریفه می‌فرماید، نزول فرشتگان در شب قدر به گونه ای نیست که تنها یک بار اتفاق افتاده باشد. بلکه در آیه از فعل مضارع استفاده شده و هر سال این مراسم ملکوتی باشکوه تکرار می‌شود.

بعد از شهادت رسول اکرم صلوات الله و سلامه علیه که زمانه ، سرشار از فتن و آزمایشات بود ، عده‌ای گمان کردند که لیلة القدر تکرار نخواهد شد و به زمان حیات رسول اکرم‌ صلّی الله علیه و آله اختصاص داشته است ، در حالی که سخت در اشتباه بودند و گرفتار انقلاب علی الاعقاب گردیدند…

امام صادق علیه السلام می‌فرماید: …اگر بگویند شب قدر باقی است باید اقرار کنند که در چنین شبی اموری تقدیر می‌گردد و اگر اقرار کنند که اموری تقدیر می‌شود باید بپذیرند که این امور ، نیازمند صاحبی است .
( کافی ؛ ج۱ ؛ ص ۲۴۸ ؛ حدیث ۴ )

پس لاجرم باید اقرار کنند تا زمانی که زمین برپاست و آسمان استوار است و چرخ فلک می‌چرخد، هر شب قدری که می‌آید فرشتگان الهی به زمین فرود آمده ، محضر حجة الله می‌آیند و امور بندگان تا شب قدر آتی را تقدیر و تنظیم میکنند.

قالَ لَکَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ «علیه السلام» إِنَّ لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي كُلِّ سَنَةٍ وَ إِنَّهُ يَنْزِلُ فِي تِلْكَ اللَّيْلَةِ أَمْرُ السَّنَةِ وَ إِنَّ لِذَلِكَ الْأَمْرِ وُلَاةً بَعْدَ رَسُولِ اللهِ «صلّی الله علیه و آله» فَقُلْتَ مَنْ هُمْ ؟ فَقَالَ أَنَا وَ أَحَدَ عَشَرَ مِنْ صُلْبِي أَئِمَّةٌ مُحَدَّثُونَ…
(الكافي ؛ ج‏۱ ؛ ص۲۴۷)
امیرالمومنین علیه السلام در گفت و گویی با ابن عباس به او فرمودند : شب قدر در هر سال است و در آن شب امر سال آینده نازل می‌شود و بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله برای آن امر سرپرستانی وجود دارد ، ابن عباس می‌پرسد: آنان چه کسانی هستند؟ فرمودند : من و یازده نفر از فرزندانم که امامان محدِّث هستیم …