تاثیر بحران اوکراین که در سومین ماه خود و تنش های آن در سراسر جهان است، در صدر اختلاف بر سر جزایر کوریل بین ژاپن و روسیه قرار دارد.

0
0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second

ژاپن در آخرین نسخه یک گزارش دیپلماتیک سالانه که چند روز پیش منتشر شد، با استفاده از زبان قوی تر برای توصیف درگیری های منطقه ای، این چهار جزیره مورد اختلاف با مسکو را «به طور غیرقانونی اشغال شده توسط روسیه» توصیف کرد.

در کتاب آبی دیپلماتیک وزارت امور خارجه ژاپن در سال ۲۰۲۲ آمده است: «سرزمین های شمالی جزایری تحت حاکمیت ژاپن هستند که بخشی جدایی ناپذیر از خاک ما است و اکنون به طور غیرقانونی توسط روسیه اشغال شده اند.»

این جزایر به عنوان یک «بخش جدایی ناپذیر» از خاک ژاپن توصیف شده اند که از سال ۲۰۱۱ در کتاب آبی به آن اشاره ای نشده است، در حالی که اشاره به «اشغال غیرقانونی» اولین مورد از زمان کتاب دیپلماتیک سال ۲۰۰۳ است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در پاسخ به این اقدام ژاپنی ها گفت هر چهار جزیره در جنوب مجمع الجزایر کوریل در مرز با ژاپن به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک روسیه باقی خواهند ماند.

ناظران بیم آن دارند که تشدید متقابل دو حزب بتواند به بحران جدی دیگری در حاشیه بحران اوکراین منجر شود، به ویژه که این موضوع جنجالی تیزی است که نزدیک به هشت دهه است که برجسته باقی مانده است.

پیروان نسبت به یادآوری فضای جنگ جهانی و باز کردن پرونده ها و صفحات خونین آن هشدار دادند، در زمانی که جنگ جهانی سوم به طور فزاینده ای در حال بلندی است.

مسکو توکیو را «مجازات» کرد

ایحسان الشمری، مدیر مرکز تفکر سیاسی عراق می گوید: «تشدید روسیه علیه ژاپن با متوقف کردن مذاکرات صلح با ژاپن در ماه مارس و انجام یک سری تمرینات نظامی در اطراف جزایر کوریل در طول هفته های گذشته پس از آغاز جنگ اوکراین البته مجازاتی برای توکیو به دلیل همسویی با غرب و پیوستن به تحریم ها علیه مسکو و رد شدید ژاپن از عملیات نظامی روسیه است.»

الشمری به اسکای نیوز عربستان گفت: «چین همچنین ممکن است در خط بحران سوزان اطراف جزایر کوریل باشد که به طور طبیعی نسبت به روسیه در زمینه درگیری های نفوذ و کنترلی که در شرق و جنوب آسیا و سراسر هند و اقیانوسیه در حال سوختن است و بین چین و ژاپن به خوبی شناخته شده است، جانبدارانه است.»

این سخنگو توضیح می دهد: «پیام روسیه در اینجا این است که مسکو زمانی که منافعش تهدید می شود قادر است در چندین جبهه گسترده حرکت کند و اولین نگرانی برای آن پیام البته واشنگتن باقی مانده است.»

About Post Author

vesal_admin

پایگاه خبری تحلیلی خبرگزاری وصال نیوز وابسته به موسسه خدماتی فرهنگی علوم اسلامی
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید