حفره‌های رانتی با حذف ارز ترجیحی از بین می‌رود/ جراحی اقتصاد کشور یک اقدام بزرگ و ملی است

0
0 0
Read Time:2 Minute, 39 Second

بهزاد منصوری رئیس سابق سازمان صمت لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مطرح شدن حذف ارز ترجیحی عنوان کرد: حذف ارز ترجیحی برنامه این دولت تنها نبوده بلکه مقدمات آن از برنامه دو و سوم توسعه اقتصادی پایه ریزی شد، اینکه اقتصاد بدون نفت داشته باشیم و به سمت یک اقتصاد شفاف که بتواند منافع و بازخورد ارزی حاصل از درآمدهای نفتی را به سیستم تولید و چرخه اقتصادی در راستای توسعه و سرمایه گذاری بیشتر سوق دهیم.

وی با بیان اینکه این طرح در دولت نهم و دهم تلویحا نادیده گرفته شد و تنها به پرداخت یارانه اکتفا شد، افزود: در واقع حذف بخشی از کالاهایی که در ازای مسائل متاثر از تحولات ارزی شکل می‌گرفت‌، در دولت گذشته نیز ۲۳ کالا به تدریج حذف و به سیستم اقتصاد آزاد رفت. اما اساسی‌ترین کالاها مانند دارو و نهاده‌های دامی و آرد و نان باقیماند.

مدیرکل اسبق امور اقتصادی استانداری لرستان با بیان اینکه آرد و نان یکی از کلیدی ترین مباحث در همه دولت‌ها بوده است، عنوان کرد: اینکه دولت‌ها حفره عظیمی را در مجموعه طول زنجیره می‌بینند به طوری که از ابتدا زنجیره که تولید است یعنی بخش کشاورزی تا مصرف کننده که نان را دریافت می‌کند، نه از خدمات حمایتی دولت منتفع می‌شود نه آنچنان که باید و شاید کالا به شکل مطلوب به دستش می‌رسد.

حفره‌های رانتی با حذف ارز ترجیحی از بین می‌رود/ جراحی اقتصاد کشور یک اقدام بزرگ و ملی است

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این موضوع باعث شده آرد و نان همیشه یک دغدغه در مجموعه نظام فکری اقتصادی همه دولت‌ها باشد.

منصوری خاطرنشان کرد: اما اینکه چطور و با چه رویکردی دست به تغییرات بزنیم مهم است و در این میان بازتوزیع منطقی یارانه‌ها شرایط و زیرساخت‌ها و ابزار لازم را می‌طلبد تا بتواند به بهترین شکل ممکن ارتباط مستقیم را بین جامعه و نظام اقتصادی برقرار کند.

وی معتقد است: در کل اگر اقتصاد کشور بتواند دست به این جراحی و اقدام بزرگ بزند اقدام ملی است، هر چند مردم بعضا آسیب‌های اولیه‌ای را می‌بینند اما در میان‌مدت و بلند مدت شفافیت قیمت و رفتن به سمت اینکه حفره‌های رانتی را حذف کنیم به نفع خودم مردم است.

این کارشناس اقتصادی گفت: با اجرایی شدن این طرح ورود و خروج همه حوزه‌های کالایی و پولی در همه حوزه‌ها قابل رصد، شناسایی و پیگیری است.

منصوری بیان کرد: حذف ارز ترجیحی خدمت بزرگی است و می‌تواند حرف خوبی برای اقتصاد داشته باشد منتهی در مراحل اولیه احتمالا شوک‌های روانی و نگرانی ایجاد می‌‌کند.

وی با اشاره به اینکه هدف مشترک دولت این است که سیاست‌های پولی و مالی را به سمت حذف ارز از بدنه اقتصاد ببرد، تاکید کرد: در این میان نیاز به هماهنگی جامع‌تر و اجرایی‌تر است، یعنی اینکه دولت به سمتی برود که نگرانی‌های موجود را با اقدامات واقعی‌تر در رابطه با نظام اجرایی کاهش دهد.

رییس سابق سازمان صمت لرستان با بیان اینکه وزارت صمت در زمانی‌که ما مسوولیت داشتیم اقدامات خوبی مانند درج قیمت را انجام داد، اظهار کرد: شفافیت قیمت‌ها مهم است و اگر طرح‌ها اجرایی شود این ثبات و آرامش را در بازار خواهیم داشت.

منبع : فارس

About Post Author

vesal_admin

پایگاه خبری تحلیلی خبرگزاری وصال نیوز وابسته به موسسه خدماتی فرهنگی علوم اسلامی
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید