یک متخصص بیماری‌های عفونی به تشریح راه‌های انتقال بیماری وبا پرداخت.

0
0 0
Read Time:2 Minute, 25 Second

دکتر بهزاد مهدویان در خصوص راه‌های انتقال بیماری وبا گفت: احتمال وجود باکتری وبا در آب و غذا هست و این باکتری هم از طریق دهان و هم از طریق مدفوع منتقل می‌شود.

وی افزود: هرآنچه که آلوده به فاضلاب انسانی باشد می‌تواند این بیماری را منتقل کند، بنابراین میوه و سبزیجاتی که با فاضلاب انسانی آبیاری شده باشند زمینه ساز انتقال این بیماری هستند.

مهدیون گفت: همچنین اگر فاضلاب انسانی منابع آب مانند چاه را آلوده کند، احتمال انتقال بیماری از طریق مصرف این آب وجود دارد.

وی افزود: همچنین اگر افراد مبتلا به خوبی دست خود را نشسته و با آن دست غذا پخت کنند احتمال آلوده شدن سایر افرادی که از آن غذا مصرف می‌کنند، وجود دارد.

مهدویان در خصوص انتقال بیماری از طریق دست آلوده هم گفت: چنانچه افراد دست خود را به میوه‌ها و سبزی‌های آلوده بزنند و سپس با همان دست خوراکی مصرف کنند، احتمال ابتلای آن‌ها به وبا وجود دارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: با توجه به این موارد به نظر می‌رسد در مناطقی که بهداشت ضعیفی دارد و افراد چندان بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند، احتمال شیوع این بیماری بیشتر است.

مهدویان راه موثر پیشگیری از این بیماری را رعایت بهداشت فردی دانست و افزود: اگر افراد پیش از صرف هر نوع خوراکی و نوشیدنی دست‌های خود را با آب و صابون با دقت بشویند، تا حد زیادی می‌توانند از ابتلا به این بیماری در امان بمانند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: همچنین افراد باید قبل از صرف هر نوع غذا آن را به خوبی گرم کنند و از مصرف غذا در رستوران‌های بین راهی و محیط‌های بیرون اجتناب کنند.

وی افزود: افرادی هم که قصد سفر دارند ترجیحا نباید از آب و غذای بیرون مصرف کرده و بهتر است خودشان غذا تهیه کرده و از آب معدنی یا آب لوله کشی شهری استفاده کنند.

مهدویان گفت: همچنین افراد باید قبل از صرف میوه و سبزیجات آن‌ها را به خوبی گندزدایی و ضدعفونی کنند.

این متخصص بیماری‌های عفونی اسهال را نشانه بارز بیماری وبا عنوان کرد و افزود: اسهال وبایی در بیشتر موارد بدون تب و درد است.

وی افزود: همچنین همراه این نوع اسهال بی اشتهایی و حالت تهوع هم وجود دارد.

مهدویان گفت: اسهال وبایی به حدی رقیق است که می‌تواند ظرف ۲۴ ساعت آب بدن را تا حد زیادی کاهش داده و سطح هوشیاری فرد را پایین بیاورد.

وی افزود: اگر به سرعت این بیماری تحت درمان قرار نگیرد ظرف مدت کوتاهی با از دست رفتن آب بدن به تدریج ارگان‌های حیاتی از کار افتاده و بدن دچار شوک شده و در موارد شدید بیمار جان خود را از دست می‌دهد.

مهدویان گفت: بسیار ضروری است افراد با مشاهده اسهال جهنده و حجیم به مراکز درمانی مراجعه کرده و مایعات را به میزان زیاد مصرف کنند.

منبع: ایسنا

About Post Author

vesal_admin

پایگاه خبری تحلیلی خبرگزاری وصال نیوز وابسته به موسسه خدماتی فرهنگی علوم اسلامی
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید