شماره : 2193
10 / 7 / 1401 - 11:16

پایداری؛

رمز پیروزی

دفاع مقدّس یک اصل را برای ملّت ایران ثابت کرد و آن اصل، این است که صیانت کشور و بازدارندگی کشور از دست‌اندازی دشمن با مقاومت به دست می‌آید نه با تسلیم..؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «دفاع مقدّس یک اصل را برای ملّت ایران ثابت کرد و آن اصل، این است که صیانت کشور و بازدارندگی کشور از دست‌اندازی دشمن با مقاومت به دست می‌آید نه با تسلیم…این احساس که باید مقاومت کرد، موجب شد که هم اطمینان و اعتماد به نفْس داخلی به وجود بیاید ــ یعنی در داخل سیاسیّون کشور، عناصر فعّال کشور، فعّالان فرهنگی کشور، یک اعتماد به نفسی پیدا کنند در همهی قضایای گوناگونی که برای یک کشور پیش میآید و یک اطمینانی پیدا کنند ــ و هم به دشمن یاد داد که در محاسبات خودش قدرت داخلی ایران را به حساب بیاورد، مقاومت ایران را به حساب بیاورد.» ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2193 توسط vesal_admin و در روز یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت 11:16:15
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2187
10 / 7 / 1401 - 10:11

نگاهی به راهبردهای سیاست‌خارجی در برنامه هفتم؛

سیاست‌خارجی اقتصاد محور

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظّم انقلاب، در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌های کلی برنامه هفتم را به سران سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ کردند. «تقویت رویکرد اقتصادمحور در سیاست خارجی و روابط منطقه‌ای و جهانی و تقویت پیوندهای اقتصادی با اولویت همسایگان» در بند ۲۲ عنوان شده است.؛

«رویکرد اقتصادمحور در سیاست خارجی»، موضوع بدیعی است که به‌عنوان یک اصل راهبردی، در روابط خارجی کشور مطرح می‌شود. این راهبرد، در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، ارتباط مستقیمی با سیاست نظام مبنی بر خنثی‌سازی تحریم‌ها دارد و در دراز مدت، بر تلاش مستمر و دائمی برای ایجاد تحول اقتصادی و تبدیل کشور به قدرت اقتصادی منطقه ناظر است.

در اجرای این راهبرد، دستگاه‌های مرتبط با روابط خارجی به‌خصوص وزارت امورخارجه، باید نقش خود را در یافتن بازارهای مناسب برای کالاهای ایرانی و رونق تجارت ایفا کنند. این دستگاه‌ها باید در حوزه انرژی مانند نفت و گاز تأثیرگذار باشند و متحدین و دوستان بیشتری برای مبادلات و کنترل بازار انرژی بیایند و همچنین با کشورها جهت ایجاد دالان‌های مواصلاتی و دیگر حوزه‌های اقتصادی مانند گردشگری، کشاورزی و… همکاری مشترک داشته باشند. در این میان، اهمیت تقویت روابط با همسایگان در چارچوب سیاست همسایگی، اهمیت مضاعف پیدا کرده و خصوصاً در شرایط تحریم‌های ظالمانه، مناسبات اقتصادی با همسایگان دور و نزدیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که در ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ از طرف رهبر انقلاب ابلاغ شد نیز، بر توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با همسایگان تأکید شده است.

«گشودن چتر دیپلماسی بر همه جهان» و «تمرکزنکردن بر روابط با چند کشور محدود» که از رهنمودهای رهبر انقلاب در زمینه سیاست خارجی است، اهمیت روابط با کشورهای پیرامونی را مضاعف می‌سازد.

جمهوری اسلامی ایران دارای پانزده همسایه است که با مساحت نزدیک به سی میلیون کیلومتر مربع، بخش عمده‌ای از خشکی‌های کره زمین را تشکیل می‌دهند. تعداد ۵۵۰ تا ششصدمیلیون نفر در کشورهای همسایه ایران ساکن هستند که با احتساب ایران، به ۶۸۰میلیون نفر می‌رسند. حدود ۴۴۰میلیون نفر از این جمعیت، مسلمان هستند و با احتساب جمعیت ایران به ۵۲۰میلیون مسلمان می‌رسند. سیزده کشور از پانزده کشور همسایه ایران، مسلمان و عضو سازمان همکاری اسلامی بوده و اکثریت جمعیت سه کشور بحرین، عراق و آذربایجان، شیعه هستند. حدود ۷۵میلیون نفر از جمعیت همسایگان ما را شیعیان تشکیل می‌دهند که با احتساب جمعیت ایران به حدود ۱۵۰میلیون نفر می‌ رسند. ایران با سیزده کشور منطقه دارای پیوندهای قومیتی است؛ یعنی اقوام ایرانی مانند: آذری، کرد، ترکمن، عرب، ازبک، قزاق، گرجی و ارمنی با ملیت‌های این کشورها همبستگی دارند. ایران با نُه کشور منطقه الفبای مشترک دارد و الفبای عربی و فارسی در این کشورها رایج است.

از نظر وسعت، بزرگ‌ترین کشور جهان یعنی روسیه و یکی از کوچک‌ترین کشورهای جهان یعنی بحرین، در همسایگی ایران قرار دارند. همسایگان ایران در چهار منطقه مهم جغرافیایی و ژئوپلیتیکی دنیا قرار دارند. یعنی: غرب آسیا، قفقاز، آسیای مرکزی و آسیای جنوب غربی. ایران در تنظیم سیاست‌های خود با هریک از همسایگان، نمی‌تواند تحولات سیاسی و امنیتی آنها را نادیده بگیرد.

به‌لحاظ اقتصادی، ایران و همسایگانش بیش از ۷۵درصد از منابع انرژی شناخته‌شده جهان را در اختیار دارند. حوزه خلیج فارس، حوزه سیبری و حوزه دریای خزر به ترتیب اولین، دومین و سومین حوزه‌های تأمین‌کننده انرژی هیدروکربنی جهان هستند که نشان‌دهنده اهمیت منطقه و همسایگان ایران است. از جذابیت‌های ایران برای همسایگان، یکی مشابهت نوع زندگی در کشورهای ایران و آسیای مرکزی و قفقاز است؛ مشابهتی در عرصه‌های تجاری و نوع کالاهای مصرفی و خدمات، دسترسی آسان و سریع در نقل‌وانتقال کالا و همچنین مزیت‌های مواصلاتی ایران به‌عنوان پل آسیا با اروپا و آفریقا. تعدادی از کشورهای پیرامونی ایران مانند: امارات، افغانستان، عراق، آذربایجان، ارمنستان و… از بازارهای مهم و اصلی صادراتی ایران بوده و تراز تجاری با اکثر این کشورها مثبت و به نفع ایران است. با توجه به مشکلات ایران برای تعامل با بانک‌های جهان، استفاده از پول ملی در معاملات با همسایگان، یکی از راهکارهای کاهش و خنثی‌سازی فشارهای اقتصادی غرب تلقی می‌شود. افزایش صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فراورده‌های نفتی در کنار فعال‌سازی «صنعت اشتغال‌زای گردشگری» نیز، نقش مهمی در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی خواهند داشت.

رهبر معظّم انقلاب  سال گذشته در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم در ششم شهریورماه ۱۴۰۰، با تأکید بر جنبه اقتصادی دیپلماسی، فرمودند: «بایستی در دیپلماسی، جنبه اقتصادی تقویت بشود؛ دیپلماسی اقتصادی یک چیز بسیار مهمّی است. امروز انسان مشاهده میکند که خیلی از کشورها وزیرخارجه هم دارند امّا خود رئیس‌جمهور در زمینه مسئله اقتصادی با کشورهای مختلف یا با فلان کشور خاص، بخصوص وارد میشود و [مسئله را] دنبال میکند؛ یعنی ارتباط با کشورهای مختلف در زمینه اقتصادی خیلی مهم است. این جنبه اقتصادی دیپلماسی را بایستی تقویت کرد. تجارت خارجی خیلی مهم است، به طور ویژه با همسایگان. ما چهارده پانزده همسایه داریم که یک جمعیّت عظیمی را تشکیل میدهند، بازار وسیعی را به وجود می‌آورند لکن به اینها منحصر نباید بود و [ارتباط با] دیگرِ کشورها هم همین جور است؛ حدود دویست و خرده‌ای کشور در دنیا هست؛ ما بنا نداریم با تعداد خیلی معدودی، با یکی دو کشور ارتباط داشته باشیم، با بعضی‌ها هم امکانش شاید نیست امّا با اکثر اینها امکان ارتباطات خوب و روان وجود دارد؛ تلاش لازم است.»

نکته مهم اینکه اکثر همسایگان ایران به‌خصوص در آسیای مرکزی و قفقاز نیز، به‌دنبال مقاوم‌سازی اقتصاد و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی هستند و تقویت ارتباطات اقتصادی با آنان موجب بهره‌گیری از ظرفیت‌های متقابل سرزمینی، بر اساس منافع متقابل خواهد شد. در این صورت، همسایه از همسایه خود بهره‌مند می‌شود و طرفین می‌توانند با همسایگان دیگر پیوند برقرار کنند و این امر، زمینه‌ساز همکاری‌های سه‌جانبه و چندجانبه است.

به نظر می‌رسد دولت سیزدهم در طول یک سال گذشته، سعی کرده است تا نظر رهبر معظّم انقلاب را مبنی بر محوریت اقتصاد در سیاست خارجی دنبال کند و به‌عنوان کنشگری فعال، افزایش همکاری‌های اقتصادی با کشورهای منطقه را در برنامه قرار دهد. طبعاً تداوم این سیاست، با توجه به فرصت‌های ایجادشده به‌دلیل بحران اوکراین، می‌تواند موجب تقویت همکاری‌های اقتصادی با همسایگان شده و به افزایش ثبات اقتصادی و خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه منجر شود.

https://khl.ink/f/51029
ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2187 توسط vesal_admin و در روز یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت 10:11:02
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2184
10 / 7 / 1401 - 9:37

۷میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه‌شده ایران آزاد می‌شود

همزمان با آزادسازی زندانیان ایران و آمریکا طبق رایزنی‌های انجام‌شده بناست ۷میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران نیز آزاد شود.؛

به گزارش وصال نیوز به نقل از تسنیم طبق اخبار اعلامی و براساس رایزنی‌هایی انجام‌شده در هفته‌های گذشته بناست به‌زودی شاهد آزادسازی زندانیان ایران و آمریکا و همزمان آزادسازی منابع مسدودشده ارزی کشورمان در کره جنوبی باشیم.

اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم از یک مقام مطلع نشان می‌دهد که در پی این آزادسازی قرار است ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی مسدودشده در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد.

ایران هنوز حساب‌های اعلامی برای انتقال منابع مذکور را بنا بر ملاحظات بانکی نپذیرفته و حساب‌های جدیدی را به این منظور معرفی کرده است.

طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام شده است و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدودشده کشورمان نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است.

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2184 توسط vesal_admin و در روز یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت 09:37:25
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2181
8 / 7 / 1401 - 12:12

رقم قرارداد مهران مدیری با «فروشگاه رفاه» ۲۳۷ میلیاردتومان

مهران مدیری در ماه‌های اخیر بخش اعظمی از اموال خود را در «قمار» باخته؛

♦️‌ افشاگری خبرگزاری فارس درباره مهران مدیری :

🔹‌ مهران مدیری در ماه‌های اخیر بخش اعظمی از اموال خود را در «قمار» باخته؛ به‌همین دلیل توان عقلانی زندگی را از دست داده
در جلسات خصوصی علیه نظام حرف می‌زد اجرای برنامه‌های خود را پس از آبان ۹۸ مشروط به حضور خود و میهمانانش با لباس مشکی کرده بود
رقم قرارداد او با «فروشگاه رفاه» ۲۳۷ میلیاردتومان است‌‌.

🌍 #انتشار_حداکثری_با_شما

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2181 توسط vesal_admin و در روز جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت 12:12:48
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2178
7 / 7 / 1401 - 15:29

بیانیه ۶ هزار استاد دانشگاه : دشمن به بهانه دروغین دفاع از حقوق زن، تجزیه‌طلبی و هتک حرمت نوامیس را پیش‌برد

بیش از شش هزار استاد دانشگاه‌ و مراکز آموزش عالی کشور‌ در بیانیه‌ای اعلام کردند: خباثت و شیطنت اخیر دشمنان با راه‌اندازی اغتشاشات کور و بی‌هدف، به بهانه دروغین دفاع از حقوق زنان، اما در عمل تجزیه‌طلبی، توهین به نوامیس مردم، هتک حرمت مقدسات و ارزش‌های اسلامی همه بیانگر این است که ما به قله‌های رفیع آرمان‌های انقلاب نزدیک می‌شویم.؛

به گزارش وصال نیوز به نقل از حوزه تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، بیش از ۶۰۰۰ استاد دانشگاه‌ و مراکز آموزش عالی کشور‌ با محکومیت اغتشاشات اخیر، از دستگاه‌های قضایی و امنیتی خواستند با اخلال‌گران نظم و امنیت بویژه هتاکان به مقدسات و نوامیس کشور برخورد قاطع کنند.

در این بیانیه که از سوی بسیج اساتید کشور تدوین و به امضای اساتید رسیده، آمده است:

یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ ﴿صف/۸﴾
«مى‏ خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آنکه خدا گر چه کافران را ناخوش افتد نور خود را کامل خواهد گردانید.»

ملت شریف و بیدار ایران می‌دانند که در آستانه بازگشایی دانشگاه ها و مدارس و چهل و دومین سالگرد گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ناخشنودی استکبار جهانی و دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی از پیشرفت‌های شگرف علمی، حضور مقتدرانه رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل، افزایش اعتماد افکار عمومی و سرمایه اجتماعی نسبت به نظام اسلامی، پیوستن جمهوری اسلامی ایران به پیمان شانگهای، گسترش چشمگیر روابط ایران با کشورهای همسایه و در نتیجه کاهش وابستگی به دلار و درآمدهای نفتی و تسهیل در حل مشکلات اقتصادی کشور ریشه دارد.

دشمنان ما می‌دانند که دفاع مقدس فرصت‌های بی نظیری را برای کشور ایجاد کرد که از جمله آنها می‌توان به: ظهور قهرمانان ملی مانند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، صدور پیام مقاومت و شکل گیری فرهنگ ایستادگی، عدم تسلیم در مقابل زورگویی، مقابله‌ی با ظلم و تبعیضِ جهانی، اتّحاد ملّت و یکپارچگی کشور، اقتدار نظامی و افزایش محبوبیّت نیروهای مسلّح و… اشاره کرد.

دشمنان ما می‌دانند که دستاوردهای علمی دانشگاه های کشور که با تلاش مجاهدانه دانشمندان و اساتید انقلابی و متدین در عرصه های مختلف فضایی، نظامی، مهندسی، پزشکی، نانو و علوم پایه در شرایط سخت تحریم های ظالمانه استکبار حاصل شده است آینده ای بسیار درخشان را در زمانی کوتاه برای کشور عزیزمان رقم خواهد زد.

استکبار جهانی و دولت کودک کش غاصب فلسطین و سران گروهک‌های معاند و ضد انقلاب ایرانی می‌دانند که وجود آرامش و امنیت در این شرایط یعنی جلب توجه افکار عمومی جهان به حضور بیش از ۲۱ میلیون مسلمان و عاشق اهل بیت آل الله (ص) از بیش از ۷۰ کشور جهان در راهپیمایی اربعین آن که نمادی از اقتدار، ایمان و اتحاد امت اسلامی بخصوص دو ملت بزرگ ایران و عراق هم در شرایطی که دولت‌های منطقه با همدستی رژیم صهیونیستی برنامه مفصلی برای جلوگیری از این مراسم با شکوه و ممانعت از انعکاس آن تدارک دیده بودند.

خباثت و شیطنت اخیر دشمنان با راه اندازی اغتشاشات کور و بی هدف، به بهانه دروغین دفاع از حقوق زنان، اما در عمل تجزیه طلبی، توهین به نوامیس مردم، هتک حرمت مقدسات و ارزشهای اسلامی همه بیانگر این است که ما به قله های رفیع آرمانهای انقلاب نزدیک می شویم و دشمنان ما چشم دیدن این فتوحات عرصه های علمی، اقتصادی، دیپلماسی، فرهنگی و امنیتی را ندارند.

لذا ما اساتید دانشگاه های کشور ضمن همدردی با خانواده مرحومه مهسا امینی از مقامات مسئول می خواهیم تمام ابعاد این حادثه را پیگیری و اطلاع رسانی سریع و شفاف برای عموم ملت ایران داشته باشند و با هر نوع قصور و کوتاهی برخورد قانونی نمایند.

ما اساتید از بصیرت ملت شریف ایران در محکوم سازی اقدامات هنجارشکنان که از سوی ملت قهرمان ما در قالب حضور در نمازجمعه، شرکت در راهپیمایی‌های گسترده اول و سوم مهرماه تبلور یافت تشکر نموده همه آحاد مردم شریف ایران را به هوشیاری، بصیرت و حفظ آرامش دعوت نموده و همه اقوام و مذاهب  را به انسجام و وحدت و محوریت قانون توصیه می کنیم و از کلیه مسئولان نهادها و دستگاه‌های امنیتی و قضائی خواستار برخورد قاطع با اخلال گران نظم و امنیت بویژه هتاکان به مقدسات و نوامیس کشورمان می‌باشیم و با ابراز ناراحتی از وجود فضای نا امنی و نا آرامی و اغتشاش و مشقت و زحمت برای مردم و تخریب اموال عمومی، انزجار خود را از عوامل این نا امنی‌ها و هتک حرمت ها به قرآن و عترت و پرچم مقدس جمهوری اسلامی و برهم زنندگان امنیت روانی جامعه می نماییم .

ما اساتید دانشگاه‌های کشور خطاب به معاندین نظام اسلامی و مخالفان ملت ایران اعلام می‌کنیم؛ راهی که در پیش گرفته‌اید، جز ناکامی، انزوا و خشونت بیشتر، نتیجه دیگری در بر نخواهد داشت شهید بهشتی با تکیه بر مبانی قرآنی خطاب به شیطان بزرگ چه زیبا فرمود که ” به آمریکا بگویید از دست ما عصابانی باش و از این عصبانیت بمیر.” خداوند به دشمنان دین می فرماید:  قُلْ مُوتُوا بِغَیْظِکُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ (آل عمران /۱۱۹) [ای پیامبر به دشمنانت] بگو: به خشم خود بمیرید که خداوند به راز درون سینه‌ها داناست.

 گفتنی است این پویش همچنان ادامه دارد و اساتید دانشگاه‌های کشور برای مشارکت در امضای این بیانیه می‌توانند به یکی از آدرس‌های ( اینجا و اینجا ) مراجعه کنند.

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2178 توسط vesal_admin و در روز پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت 15:29:00
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2175
6 / 7 / 1401 - 9:22

سردار نیلفروشان:؛

منشاء تهدید و عملیات علیه کشورمان را در هر نقطه‌ای هدف قرار می‌دهیم

معاون عملیات سپاه تولید و تولد قدرت را راهبرد پیش‌برنده و برنامه روزانه سپاه دانست و تاکید کرد: منشاء تهدید و عملیات علیه کشورمان را در هر نقطه‌ای هدف قرار می‌دهیم.؛

به گزارش خبرگزاری وصال نیوز به نقل از خبرگزاری موج به نقل از سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ پاسدار عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگویی پیرامون حوادث و رخدادهای اخیر داخلی و منطقه‌ای، گفت: ملت ایران بر اساس عقیده محکم و قدرت ایمان خود، جبهه مقاومت را علیه ابرقدرت‌ها در طول جنگ تحمیلی تشکیل داد، تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله تا سال‌ها برای ما آموزنده است زیرا ما در طول دفاع مقدس آموختیم که چگونه روی پای خود بایستیم و به خود اتکا کنیم.

 

وی با بیان اینکه تهدیدها نمی‌تواند ملت ایران را مرعوب کند، افزود: دفاع مقدس به ما اثبات کرد که با مقاومت و شهادت می‌توانند از کشور و میهن اسلامی حفاظت کنند.

سردار نیلفروشان با تبیین چرایی حضور ملت ایران در صحنه‌های دفاع از انقلاب و کمرنگ نشدن حضور آنان در این عرصه به دستاوردهای دفاع مقدس پرداخت و گفت: توسعه و پیشرفت در اکثر حوزه‌ها، ریشه در هشت سال دفاع مقدس و خودباوری این ملت دارد. در همین راستا، زمینه‌های رشد و توسعه‌یابی ما، ریشه در این دارد که ما یاد گرفتیم روی پای خودمان بایستیم و جز توکل بر خدا، نگاهمان به دست اجنبی نباشد، یاد گرفته‌ایم که باید خودمان کشورمان را بسازیم. سرنوشت در میدان‌های جهاد، شهادت و مقاومت، تعیین می‌شود. ما زمانی که دست خالی بودیم و جز خداوند کسی را نداشتیم، با تکیه بر قدرت لایزال الهی و پشتوانه و ایمان مردمی، توانستیم هشت سال جنگ را مدیریت کنیم و به پیروزی برسیم.

وی با تاکید بر اینکه هر دشمنی که قصد تجاوز به کشور ما را داشته باشد، تمام کننده نیست، خاطر نشان کرد: دشمن متوجه شده است که ملت ایران، ملتی نیست که با تهدید و ارعاب، دچار فروپاشی شود و چنانچه مورد تجاوز قرار گیرد، به آسانی تسلیم و بدنبال احقاق حق خود نباشد. درحال حاضر اگر کشوری نیت تجاوز به خاک ما را داشته باشد، اولین سؤالی که برای خود دارد این است که، واکنش ملت ایران چگونه است؟

معاون عملیات سپاه افزود: ملت ایران طی دفاع مقدس، علی‌رغم همه فشارها، با وجود اینکه تمامی ابرقدرت‌ها در صدد بودند جنگ را به پایان برسانند، با داشتن رویکرد تنبیه متجاوز، بدنبال رویارویی با طرفی بود که به تمامیت ارضی خود تعرض کرده بود، در حقیقت مجازات متجاوز و کشوری که دست به حمله زده را دنبال می‌کرد و بر جبران خسارات تاکید داشت و در این مسیر ایستادگی کرد.

سردار نیلفروشان در ادامه تصریح کرد: ما در دفاع مقدس ایستادیم و این ایستادگی، منجر به این شد که شورای امنیت، متجاوز بودن صدام را پذیرفت و اینها ریشه در ایستادگی ملت ما دارد. ما در جنگ، به دشمنان و دوستان خود ثابت کرده‌ایم که ملت ثابت‌قدم و استواری هستیم، در مورد ارزش‌های خودمان تعصب داریم و برای معیارهایی که برای آن انقلاب کردیم، همواره ارزش قائل هستیم و ایستادگی و پایداری خواهیم کرد، شهید تقدیم می‌کنیم ولی ذلت را نمی‌پذیریم.

وی در تشریح توانمندی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بویژه سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی در شرایط کنونی گفت: ما در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دنبال تولید و تولد قدرت هستیم که نه بصورت ماهانه، بلکه بصورت روزانه دنبال می‌شود و به عنوان یک راهبرد اصلیِ پیش برنده، مدنظر فرماندهان و مراکز تحقیقاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد.

سردار نیلفروشان یادآور شد: در حوزه دریا، توانایی‌های فوق‌العاده‌ای بدست آورده‌ایم که سرعت و پایداری در دریا از ویژگی‌های این شناورهاست، به طوری که حتی شناورهای معمولی ما با سرعت نود نات، دریانوردی می‌کنند و زیرسطحی‌های ما انبوه و تاکتیکی هستند.

معاون عملیات سپاه با بیان اینکه راهبرد دریایی ما، شناورهای سبک و کوچک است و در این حالت، در سایر بخش‌های قدرت دریاپایه نیز فعال هستیم بیان داشت: درجه دریایی شناورهای متعددی مانند شناور شهید سلیمانی داریم که برای صیانت دریایی و برای حفظ اقتدار دریایی در آب‌های بین المللی و کمک به محور مقاومت از آنها استفاده می‎‎‎‌کنیم ولی اساس دکترین دریایی جمهوری اسلامی ایران، بر مبنای شناورهای سبک و نیمه سبک و سنگین است.

سردار نیلفروشان افزود: در حوزه زیر سطحی‌ها و تجهیزات غوطه وری، هرچند تجهیزات راهبردی داریم و تجهیزات خوبی آماده کرده‌ایم اما اساس رزم و میدان ما، تجهیزات تاکتیکی سبک رادار گریز است که توانایی‌های دشمن، به راحتی قابلیت مقابله با آن را نداشته باشد، این برجستگی و اساس فعالیت‌های ما در دریا است.

وی موشک‌های کروز دریایی را که امروز قادرند اهدافی را در عمق اقیانوس‌ها مورد اصابت قرار دهند، از دیگر توانمندی‌های سپاه در حوزه دریایی توصیف و خاطرنشان کرد: موشک‌های بالستیک ضد ناو ما قادر هستند، ناوگان متجاوز را حداقل دوهزار کیلومتر قبل از رسیدن به منطقه درگیری مورد اصابت قرار دهند.

معاون عملیات سپاه با تاکید بر اینکه تنها بخشی از توانمندی‌های خود را در معرض نمایش قرار داده‌ایم یادآور شد: ما در حوزه پهپاد دریایی، توسعه و پیشرفت‌های خوبی در لبه مرزهای دانش داشته‌ایم که تنها بخش‌هایی از توسعه نیروی دریایی ماست و بخش‌هایی از آن را در الحاق‌هایی که در یک سال گذشته داشته‌ایم در معرض نمایش گذاشتیم که بخشی از توانمندهای ماست.

سردار نیلفروشان گفت: طبیعی است که فقط بخشی از توانمندی که البته بلوف هم نیست و دشمن همیشه در مواجه با آن غافلگیر شده است را در معرض نمایش قرار دهیم و بخش‌های دیگرِ توانمندی ما را دشمن باید در عرصه‌های رویارویی و در صحنه‌های احتمالیِ آینده مواجه شود که درحال حاضر، نه ما آن را رسانه‌ای و اعلام می‌کنیم و نه دشمن به این راحتی، توانایی کشف قابلیت‌های ما را در این حوزه‌ها دارد.

وی با اشاره به اینکه روزانه در صدد تولید و تولد قدرت هستیم و تولید قدرت یعنی آنچه را که در دست داریم توسعه و افزایش داده و در این زمینه، متناسب با فناوری‌های روز، بدنبال دستیابی به تولیدات نوین باشیم، تصریح کرد: برای حفظ و صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی، با هیچکس، شوخی نداشته و از کسی اجازه نمی‌گیریم.

معاون عملیات سپاه گفت: به منظور دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی با تکیه بر علم و دانش جوانان خودمان، جوانانی که در دفاع مقدس تربیت و پرورش یافته‌اند، همچنین با اتکاء بر توانمندی دانشگاه‌های داخلی، نیازمندی سلاح و تجهیزات خود را تولید می‌کنیم و در عرصه رویارویی با دشمنان، چنانچه نیازی احساس شود، با فرمان فرماندهی معظم کل قوا، تجهیزات یادشده بکارگیری خواهد شد.

وی با تاکید بر توانمندی‌های فوق‌العاده و بازدارنده موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تلاش‌های دشمن برای آسیب زدن به این حوزه تصریح کرد: در حوزه توان موشکی با هیچکس مذاکره نخواهیم کرد، ما توسط خودمان خلع سلاح نخواهیم شد و این فکر باطلی است که کسی بخواهد متصور شود، چون ما، ماحصل تجربه تاریخ هستیم. در مسئله توافق قبلی برجام که دشمن، تمام اهرم فشار خود را در زمینه موشکی و پهپادی و قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بکار گرفت، توفیقی نداشت و طرفی نبست و حداکثر کاری که کرد در حوزه هسته‌ای بود و بواسطه توافق در صدد بود که به گشایشی نائل شود، اما طرف غربی دریافت که ما تحت هیچ شرایطی بر سر توان رزمی خود که یکی از جهات اصلی آن، توان موشکی، قدرت پهپادی و قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است، هیچ‌گونه مذاکره‌ای با هیچ کشور و مقامی نخواهیم داشت و بر اساس راهبردها و سیاست‌های دفاعی خودمان عمل خواهیم کرد.

سردار نیلفروشان در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به جنگ موسوم به نبرد کشتی‌ها و تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها در حوزه دریا زانو زده‌اند، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی هنگامی که رژیم صهیونیستی با تجاوزگری امنیت منطقه را به مخاطره انداخت به بازدارندگی رسید و این رژیم را از مواضع و تجاوزاتی که در دریا و برخی از نقاط دیگر داشت؛ مجبور به عقب نشینی کرد بطوری که متوجه شد در صورت ادامه تجاوزاتش در دریا، نه تنها باید فاتحه کشتیرانی خود را بخواند بلکه اقتصاد خود را که حدود ۸۰ درصد آن از راه دریاست را نابود شده بداند.

وی افزود: رژیم جعلی و کودک‌کش صهیونیستی، هیچ چیزی جز زبان زور نمی فهمد و در حوزه‌ای که احساس کند شکست می‌خورد و توانایی مقابله ندارد، دست را بالا می‌برد. این رژیم در حوزه دریایی و در صحنه جنگ نبرد کشتی‌ها هم به همین نتیجه رسید و زانو زد و دست از زدن کشتی‌ها و راهزنی و دزدی دریایی برداشت.

معاون عملیات سپاه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی با شکاف‌های بسیاری مواجه است و وحشت و هراس، بر ارکان این رژیم سایه افکنده است تصریح کرد: رژیم صهیونیستی بیش از گذشته در حال زوال و نابودی است بطوری که برای مقابله با فروپاشی خود، دست به پروپاگاندای روانی تبلیغی زده که از جمله حربه‌های اساسی‌اش همین فضاسازی رسانه‌ای است که به ویژه در غرب در اختیار دارد و پشتیبانی عملیات روانی را انجام می‌دهند. تمام تلاش رژیم صهیونستی این است که انسجام داخلی از دست رفته‌اش را حفظ کند چرا که امروزه با شکاف‌های متعددی از جمله قومی، فرهنگی و اجتماعی و نظامی مواجه است، بطوری که حتی در تشکیل دولت هم با مشکل مواجه است.

وی افزود: تمام تلاش رژیم صهیونیستی این است که بتواند این دولت جعلی را از ۸۰ سالگی عبور دهد و فضاسازی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی ایجاد شده برای تضمین چنین هدفی است که فاقد هرگونه پشتوانه و ارزش نظامی است.

سردار نیلفروشان با بیان اینکه توان موشکی جمهوری اسلامی را باید از قول خود دشمن شنید و ارزیابی کرد، به اعترافات سنتکام در یکی دو ماه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی که سنتکام به قدرت موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی اذعان می‌کند، وقتی که یک مرکز جاسوسیِ در حد نخبه، در یکی از کشورهای همسایه مورد شناسایی و اصابت دقیق نقطه‌ای قرار می‌گیرد، نشان‌دهنده توان و اراده جمهوری اسلامی ایران است که هر زمان در حوزه امنیت، منافع و مصالح ملی خود با تهدید مواجه شود، قطعاً مثل اتقاقی که در اربیل افتاد، تصمیم گیری خواهد کرد.

معاون عملیات سپاه با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه محدودیتی در راستای تولیدات نظامی نداریم گفت: در حوزه دانش تولید پهپاد، در لبه مرزهای علوم مرتبط با آن هستیم و در زمینه تولید و تولد پهپادهای هوشمند با هوش مصنوعی در اوج فناوری به سر می بریم. اساساً امروز هیچ‌گونه محدودیتی در راستای تولید و ساخت پهپاد، متناسب با نیازمندی‌های کشور و نظریه دفاعی – عملیاتی خودمان وجود ندارد و این فناوری در داخل کشور و صنایع نظامی نهادینه شده است.

سردار نیلفروشان همچنین در خصوص اقدامات و عملیات‌های نیروی زمینی سپاه علیه مواضع و مقرهای گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب و ضد ایرانی در اقلیم شمال عراق از جمله مرکز جاسوسی و لانه توطئه چینی رژیم صهیونیستی در اربیل بیان داشت: تحت هیچ شرایطی پیرامون کشور، اجازه شکل‌گیری تهدید نمی‌دهیم و به همه اعلام کرده‌ایم ما دست دوستی و برادری به طرف همه همسایگان و عزیزانی که همزیستی مسالمت آمیز داریم دراز می‌کنیم و بارها به دفعات گفتیم نه ما، هیچ کشوری پذیرای شکل‌گیری تهدید علیه خودش در جوار مرزهایش نخواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات و عملیات جدید روزهای اخیر نیروی زمینی سپاه در این راستا، خاطرنشان کرد: گلوله باران مواضع ضدانقلاب و مقرهای دشمن در آن سوی مرزهای شمال غرب کشور و اقلیم شمال عراق در راستای همین رویکرد راهبردی ما محسوب می‌شود. ما به دوستان خودمان در منطقه اقلیم اعلام کرده‌ایم که سنگر گرفتن و ایجاد پایگاه توسط دشمنان انقلاب اسلامی در منطقه اقلیم، قابل پذیرش نیست.

وی افزود: مدتی است که ضدانقلاب از منطقه شمال غرب برای ایجاد اغتشاش و ناامنی و توسعه جوّ ناآرامی، به کشور تعرض و رخنه کرده‌اند و در برخی از اغتشاشات منطقه شمال غرب نیز این عناصر ضدانقلاب دستگیر شده‌اند، لذا مجبور به دفاع شدیم و واکنش نشان دادیم و منطقه پیرامونی نوار مرزی را گلوله باران کردیم.

وی افزود: درحقیقت، ما اجرای مأموریت کرده و از منافع انقلاب اسلامی دفاع می‌کنیم و ضدانقلاب را هر جایی که سنگر ایجاد کند و منشأ عملیات علیه امنیت جمهوری اسلامی و ملت ایران شود و بخواهد حرکت‌های تروریستی را هدایت و رهبری کند، مورد اصابت قرار خواهیم داد و مقرهایی هم که اخیراً مورد هدف واقع شدند، بیشترین نقش را در اغتشاشات چند روز گذشته داشتند.

معاون عملیات سپاه با بیان اینکه ما اینگونه اقدامات را دفاع مشروع می‌دانیم و هشدارها و برنامه‌های خود را هم به مقامات اقلیم اطلاع داده بودیم، ضمن تاکید بر اینکه برخورد ما با هرگونه تهدید و عملیات ضد امنیتی در مناطق مرزی کشور از جمله برنامه‌هایی که کانون آن رژیم صهیونیستی است، قاطعانه و محکم خواهد بود گفت: به صراحت اعلام کردیم در مقابله با رژیم صهیونیستی، هیچ چیز را پوشیده نگاه نمی‌داریم، همه فعالیت‌های آن را در سرزمین‌های اشغالی و منطقه مدنظر داریم، بر پایگاه‌های جاسوسی، مرتبطین، سرپل‌های عملیاتی و تمام حرکات رژیم اشراف کامل داریم و هر زمانی که صلاح بدانیم باید ضربه بزنیم، اقدام می‌کنیم.

وی یادآور شد: در عملیات موشکی اربیل، تمام اسناد و مدارک ارتباطی و اطلاعاتی ما نشان می‌دهد، مرکز راهبردی صهیونیست‌ها که در آن مبادرت به جاسوسی و هدایت ضدانقلاب و جمع آوری اطلاعات از نوار مرزی غربی کشور می‌کرد را مورد اصابت قرار دادیم، بارها اعلام کرده‌ایم که هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد مرکز توطئه‌ای در اطراف کشورش وجود داشته باشد و ما هر زمان که احساس کنیم با چنین تهدیدی مواجه هستیم، متناسب با تشخیص و صلاحدید فرماندهان اقدام می‌کنیم.

سردار نیلفروشان با اشاره به رخدادها و حوادث اخیر در مناطق مرزی ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان و توطئه تغییر ژئوپولتیک منطقه تصریح کرد: ما معتقد به حسن همجواری با همه همسایگان هستیم، توصیه ما، مذاکره و برادری برای حل مشکلات منطقه‌ای است. آنها باید دقت کنند قربانی منافع غرب و برخی از کشورها که نیاز به راه اندازی جنگ دارند نشوند، تغییرات ژئوپلوتیکی معنا و مفهوم خود را ازدست داده به همین دلیل به هیچ عنوان اینگونه تغییرات، پایدار نخواهد بود و مصلحت هیچ کشوری هم نیست.

وی بهترین راه برای رسیدن به خواسته‌ها را دیپلماسی دانست و گفت: به عنوان یک کارشناس مسائل راهبردی آنچه را که رصد می‌کنم این است که برخی از سرویس‌های جاسوسی کشورهای بیگانه، تمام تلاش خود می‌کنند تا فرصت دیپلماسی را از کشورهای منطقه بگیرند. در خواست ما از کشورهای منطقه این است که مسائل خود را با حسن همجواری و همسایگی، حل و فصل کنند.

معاون عملیات سپاه در ادامه با تشریح طرح جدید دشمن در منطقه برای دستیابی به آمال و آرزوهای شوم و شیطانی گفت: استکبار جهانی پس از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ‌های بزرگ دنیا در غرب آسیا را با شکل‌دهی ائتلافی جنگ افروز و جنایت بار در افغانستان و عراق به پا کرد تا به مقابله با انقلاب اسلامی و بیداری ملل اسلامی بپردازد، اما جز خسارت‌های فراوان مادی و تلفات سنگین نیروی انسانی به نتیجه‌ای نرسید. چندین هزار نیروی آمریکایی در افغانستان و عراق کشته شدند، خسارت‌های مالی فراوان، اینها همه، آمریکا را به این تصمیم رساند که دیگر امکان حضور فیزیکی و نظامی در منطقه غرب آسیا را ندارد، همچنین جنگ ۳۳ روزه را به عنوان کلید طرح خاورمیانه بزرگ رقم زد، اما با شکست مواجه شد.

وی افزود: جمع بندی استکبار این است که دیگر توان رویارویی مستقیم با ملت‌های منطقه را ندارد و در نتیجه یک جنگ ترکیبی چند طیفی را طراحی کرد که از جنگ نرم شروع می‌شود و وارد جنگ نیمه سخت می‌شود و اگر لازم بود در حد محدود به جنگ سخت می‌رسد.

معاون عملیات سپاه در تبیین این جنگ ادامه داد: جنگ نرم با تهییج مردم با ابزارهای رسانه‌ای وقتی که خوب شروع شد و به مرحله رشد نهایی خودش رسید و اغتشاشات شکل گرفت، با اعزام گروههای تروریستی سعی می‌کند فضا را به سمت امنیتی و مسلحانه کردن میدان مانند آنچه در مدل سوریه اتفاق افتاد پیش ببرد که با جنگ نرم شروع کرد، با اغتشاشات و با نارضایتی وارد جنگ نیمه سخت شد، هم زمان موقعی که در مرحله جنگ نیمه سخت بود، جنگ نرم، پشتیبانی کاملی از جنگ نیمه سخت می‌کرد، وقتی جنگ نیمه سخت شعله ور شد، همه کشور آشوب شد، همه جا تخریب شد، به بهانه منطقه پرواز ممنوع و به بهانه استفاده از بمب شیمیایی توسط دولت سوریه در برخی مکان‌ها، جنگ سخت را شروع کرد.

سردار نیلفروشان با اشاره به اینکه این جنگ الآن در سوریه شکست خورده است، خاطرنشان کرد: مرحله مرحله طرح به این شکل است، پس از آن به عقب برگشت یعنی آمد به مرحله نیمه سخت و در مرحله نیمه سخت هم شکست خورد و دوباره در مرحله نرم دارد تلاش می‌شود تا مجدداً وضعیت را برگرداند و مراحل بعدی را دنبال کند.

معاون عملیات سپاه گفت: طرح دشمن در منطقه از این به بعد این است که برای کل کشورهای منطقه، جنگ ترکیبی را با شروع جنگ نرم، با ابزارهای شناختی و ادراکی، با ابزارهای رسانه‌ای و فضای مجازی، عملیاتی کند، صدها شبکه ماهواره‌ای در خدمت این جنگ هستند، این یک چارچوب کلی و کلان هست.

وی با بیان اینکه دشمن جنگ ترکیبی با این شاخصه‌ها را چندین بار در ایران و دیگر کشورهای منطقه شروع کرده است، اما نتوانستند ادامه دهند، بیان داشت: آمریکا توان مقابله با ما را ندارد، غرب و آمریکا در حال فروپاشی است، منتها ما باید دقت کنیم که این ساختمان بزرگ چند طبقه وقتی که فرو می پاشد، بالاخره خرده شیشه‌های آن این طرف و آن طرف پرتاب می‌شود و ما باید مراقب باشیم ترکش‌های آن به ما نخورد. این فروپاشی قطعی است و این نقشه‌های پوشالی و این طرح‌ها همین‌طور هستند.

وی افزود: دشمنان دنبال خریدن زمان هستند، اما انقلاب اسلامی و حرکت توفنده آن به یاری خدا تا رسیدن به دست آقا حضرت بقیه الله الاعظم روحی له الفداء ادامه خواهد یافت.

سردار نیلفروشان پیرامون اقدامات بعمل آمده برای مواجهه با این “توطئه ترکیبی” یاد آور شد: ظرف روزهای گذشته یکی از پاسخ‌های ما را در منطقه شمال غرب دریافت کردند، ما به هیچ عنوان مجامله نمی‌کنیم و کوتاه هم نمی‌آییم و گروهک‌هایی که در صدد سازماندهی و تلاش برای بروز این اغتشاشات بودند، با آنها برخورد انقلابی می‌شود مانند مدلی که شما در شمال غرب دیدید، هم گروهک‌هایی که به صورت تیمی وارد منطقه شدند، زیر ضربه قرار گرفتند و منهدم شدند و به این هم قانع نشدیم و مقرهای آنها را در آن سوی مرز را هم مورد هدف قرار دادیم و ان شاء‌الله در آینده در درباره نقش گروهک‌های معاند و سرویس‌ها تا حدی که امنیت ملی اجازه بدهد، اطلاع‌رسانی خواهد شد تا عموم ملت بزرگ ایران و مردم دنیا، با اسناد و مدارک متقن در جریان توطئه‌ها و برنامه‌های دشمنان علیه میهن اسلامی قرار گیرند.
ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2175 توسط vesal_admin و در روز چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت 09:22:09
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2172
6 / 7 / 1401 - 9:12

آشوب سازماندهی شده؛

ضرورت بررسی و پیگیری دقیق پرونده مهسا امینی

آنچه مشاهده شد این گمانه را تقویت میکند که قضییه مهسا امینی در بستری آماده شده برای ایجاد یک جریان معارض و کاملا پرشتاب رسانه ای فراهم گردیده است.؛

دکتر محمودرضا امینی– خبرگزاری موج، پیرامون فوت مرحومه مهسا امینی موارد زیر قابل توجه است:

۱. امر به معروف و نهی از منکر یک واجب شرعی است و انکار آن، انکار واجب دینی است. اما هرگز نمی توان گفت امر به معروف، پرداختن به شیوه ی حجاب و یا موی سر و یا لباس افراد در معابر و مراکز عمومی است گرچه این موضوع نیز دارای اهمیت است اما  امر به معروف نیاز به دانش، بینش و مهارت کافی و لازم و قوانینی جامع دارد که در این فقره نقصان مشاهده می شود.

۲. به هر ترتیب مرگ تاسف بار مهسا امینی مسأله ای است که قابل پیگیری است و همانطور که رئیس جمهور از سمرقند دستور بررسی به وزیر کشور را داد، نشان از اهمیت موضوع دارد و این به آن معنا نیست که گروهی مدعی خوب یا بد بودن این اقدام کنند. آنچه مسلم است هر اقدامی که منجر به این فوت شده باشد باید دقیقا بررسی و خاطی مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد.

 

۳. اما آنچه مشاهده شد این گمانه را تقویت میکند که قضییه مهسا امینی در بستری آماده شده برای ایجاد یک جریان معارض و کاملا پرشتاب رسانه ای فراهم گردیده است. در این موضوع قطعا ضابطان امنیتی و سربازان گمنام با دقت و تجسس ویژه باید موضوع را بررسی کنند که پس این پرده چیست؟ و اگر نشانه هایی از عناصر مجری فتنه در هر کجا وجود داشت آن را به مردم معرفی نمایند.

 

۴. نشان داده شد بسترهای مناسبی برای مانور رسانه ای دشمنان و همراهان داخلی آنها وجود دارد، این درحالی است که متاسفانه در این جریان و امثال آن در رسانه های ما اگر جسارت نباشد صرفا عملیات موش و گربه ای را انجام می دهند و دقتی به منافع ملی و یا اصل موضوع نمی‌کنند. واقیعت این است که به طور جدی و ضرب العجل لازم است جریان رسانه ای و فضای مجازی، تحت کنترل و هدایت ملی همواره از ظرفیت های داخلی برای اهداف بلند حمایت کنند.

 

۵. و اما قاعدتاً در جریان مهسا امینی، یک سوال و یک اقدام وجود دارد که قطعا اولیای دم غیر از آن نمی خواهند و آن اینکه مقصر واقعی این اتفاق چه کسی بوده و چرا؟ و اشد مجازات مقصر.

در پایان باید دقت کرد عبرت هایی که در این جریان ها هست.

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2172 توسط vesal_admin و در روز چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت 09:12:51
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2163
5 / 7 / 1401 - 23:31

هفته دفاع مقدس؛

بی توجهی در عرصه فرهنگی به نقش روحانیت در دفاع مقدس

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور گفت: یکی از غفلت‌های ما در مورد هشت سال دفاع مقدس توجه نکردن به نقش روحانیت در این دوران بوده است.؛

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور گفت: یکی از غفلت‌های ما در مورد هشت سال دفاع مقدس توجه نکردن به نقش روحانیت در این دوران بوده است.

سرتیپ بهمن کارگر ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان اصفهان با اشاره به نقش شاخص شهید اشرف اصفهانی در دوران مبارزه با جنگنده‌های عراق اظهار کرد: با توجه به اینکه اصفهان نگین درخشان جمهوری اسلامی ایران است و همواره نقش پرارزشی در تاریخ کشور داشته باید مسئولان استان اصفهان در ارتباط با حضور روحانی در دفاع مقدس سخن بگویند.

وی بیان کرد: بخش اعظمی از پیروزی در هشت سال دفاع مقدس را مدیون شهدای بزرگ اصفهان از جمله شهید میثمی، ردانی‌پور، همت، خرازی، اقارب‌پرست، شهبازی، خلیفه سلطانی و آقابابایی و چهره‌های بزرگ در مقام فرماندهی و رزمنده‌ها هستیم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نقش ارزش‌های دفاع مقدس با بیان “اگر نتوانستیم حقیقت شهدای کربلا را درک کنیم اما این افتخار را به دست آوردیم که در خدمت شهدای کربلای ایران باشیم”تصریح کرد: یگان‌های عملیاتی اصلی هشت دفاع مقدس از استان اصفهان بود و همین مسئله از افتخارات این شهر است که ۲۴ هزار شهید و ۴۵ هزار جانباز را برای استان به ارمغان آورد.

یک فیلم فاخر در عرصه دفاع مقدس ساخته نشده است

وی ابراز کرد: هنوز یک فیلم فاخر در ارتباط با دفاع مقدس ساخته نشده است و امید است که با تشکیل سازمان سینمایی دفاع مقدس هنری و ادبیات کشور به‌زودی بتوان در این زمینه گام مؤثری برداشت.

سرتیپ کارگر گفت: در زمان حاضر در عرصه فیلم، سریال، شعر، عکاسی، موسیقی و نقاشی با مضمون دفاع مقدس کم‌کاری شده است.

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2163 توسط vesal_admin و در روز سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت 23:31:10
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2155
5 / 7 / 1401 - 21:47

حوادث؛

واژگونی مرگبار پژو ۲۰۶ در بزرگراه نیایش

ساعت ۱۵:۵۰ امروز یک مورد حادثه تصادف در بزرگراه نیایش، ورودی اشرفی اصفهانی شمال به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اطلاع داده شد که درپی آن بلافاصله ستاد فرماندهی آتش‌نشانان ایستگاه شماره ۹۴ به محل حادثه اعزام کرد.؛

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از مرگ یک تن در پی واژگون شدن یک دستگاه خودرو در بزرگراه نیایش خبر داد.

به گزارش وصال نیوز به نقل از سید جلال ملکی گفت: ساعت ۱۵:۵۰ امروز یک مورد حادثه تصادف در بزرگراه نیایش، ورودی اشرفی اصفهانی شمال به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اطلاع داده شد که درپی آن بلافاصله ستاد فرماندهی آتش‌نشانان ایستگاه شماره ۹۴ به محل حادثه اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل وقوع حادثه ادامه داد: آتش‌نشانان پس از حضور در محل متوجه شدند که راننده یک دستگاه خودرو سواری پژو ۲۰۶ هنگام حرکت در مسیر به دلایل نامشخصی کنترل وسیله نقلیه را از دست داده و در مسیر واژگون شده و پس از برخورد با گاردریل‌ها متوقف شده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه این خودرو سه سرنشین مرد داشت که همگی حدود ۲۰ سال سن داشتند، گفت: دو نفر از سرنشینان خودرو پیش از رسیدن آتش‌نشانان به محل حادثه از خودرو خارج شده بودند، اما راننده در کابین محبوس شده بود که در همین راستا آتش‌نشانان با استفاده از تجهیزات مخصوص اقدام به برش کابین خودرو کرده و راننده را که در خودرو محبوس شده بود خارج کرده و به عوامل اورژانس تحویل دادند.

ملکی اضافه کرد: با تحویل این جوان حدودا ۲۰ ساله به عوامل اورژانس و بررسی علائم حیاتی مشخص شد که وی در همان لحظات اولیه وقوع حادثه و درپی شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشان و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه آتش نشانان خودروی مذکور را به محل امنی در حاشیه راه منتقل کردند، گفت: آتش‌نشانان پس از انجام اقدامات لازم و ایمن‌سازی، محل حادثه را به عوامل پلیس راهور تحویل دادند.

وی درباره علت وقوع این حادثه نیز اظهار کرد:‌کارشناسان پلیس راهنمایی و رانندگی اقدامات خود برای بررسی علت وقوع این حادثه را آغاز کردند و علت این حادثه از سوی ماموران پلیس راهور اعلام خواهد شد.

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2155 توسط vesal_admin و در روز سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت 21:47:39
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 2152
5 / 7 / 1401 - 21:42

مجازات تخریب اموال عمومی؛

با اغتشاشاگران، متعرضین به مال، جان و عرض مردم برخورد بازدارنده می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قضایی اظهار کرد: با اغتشاشاگران، متعرضین به مال، جان و عرض مردم برخورد بازدارنده می‌شود و کسانی که با دشمن کینه‌توز همصدا و همدست شدند و جوانان را تحریک کرده و آنان را به خیابان آوردند و با عناصری که به عنوان عوامل مزدور دشمن به جان و مال مردم تعرض کردند، بدانند که با آن‌ها برخورد سختی می‌شود.؛

به گزارش وصال نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قضایی اظهار کرد: با اغتشاشاگران، متعرضین به مال، جان و عرض مردم برخورد بازدارنده می‌شود و کسانی که با دشمن کینه‌توز همصدا و همدست شدند و جوانان را تحریک کرده و آنان را به خیابان آوردند و با عناصری که به عنوان عوامل مزدور دشمن به جان و مال مردم تعرض کردند، بدانند که با آن‌ها برخورد سختی می‌شود.

وی افزود: کسانی که اینگونه وارد میدان می‌شوند و با انواع سلاح‌ها و ترفند‌ها و با توطئه و برنامه‌ریزی و سازماندهی منسجم علیه امنیت، مال و جان مردم اقدام می‌کنند، باید به مجازات و سزای اعمال‌شان برسند و بدانند که به زودی با همه آن‌ها که به خیابان آمدند، آن‌هایی که بسیجیان را شهید کردند، آن‌هایی که در برابر حافظان امنیت مردم ایستادند و این حافظان را مجروح و مصدوم کردند؛ آن‌هایی که اموال عمومی و امول مردم را به آتش کشیدند و حتی از تخریب آمبولانس‌ها و اتوبوس‌ها نیز نگذشتند و مردم را در کوچه و بازار به زحمت انداختند و کسانی که از این‌ها پشتیبانی کردند، در نهایت اقتدار و قاطعیت برخورد خواهد شد.
کسانی که با حمایت این نظام مشهور شدند و بجای اینکه در روز سختی در کنار مردم باشند با دشمن همصدا شدند و دشمن از طریق زبان و صفحات مجازی آن‌ها اغتشاش ایجاد کرد و جوانان را بدین وسیله تحریک کردند که به خیابان‌ها بیایند و مسببان این اعمال، پشتیبانان آن‌ها و کسانی که با جعل و نشر مطالب کذب، مردم را تحریک کردند، همه آن‌ها بدانند که خسارت‌های مادی و معنوی به بار آمده برای مردم و کشور را باید پرداخت کنند و این بار به کمک مردم و نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی عوامل اصلی شناسایی خواهند شد و به سزای اعمالشان خواهند رسید.
رئیس دیوان عالی کشور نیز در این جلسه گفت: تعرض به باور‌های دینی، تعرض به ناموس مردم، تعرض به اموال عمومی و اموال مردم و همچنین تعرض به جان حافظان امنیت و مردم، از مصادیق بارز اِخافه است.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم افزود: افرادی که در آشوب‌های اخیر با سلاح‌های سرد و گرم، مرتکب این جنایت‌ها شدند «محارب واقعی» هستند.
رئیس کل دادگستری استان تهران نیز از تشکیل شعبه ویژه برای برخورد قاطع، سریع و بدون ملاحظه با اغتشاش‌گران و آشوبگران خبر داد.

ثبت شده در سایت خبرگزاری وصال نیوز طی شماره 2152 توسط vesal_admin و در روز سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت 21:42:25
© Copyright 2022 https://vesalnews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر