کد خبر : 1617
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 7 مارس 2024 - 11:14
-

آتش بس

حماس: نتانیاهو و آمریکا مانع آتش‌بس می‌شوند/ زیر بار توافقی که تضمین‌کننده شروط مقاومت نباشد نمی‌رویم

حماس: نتانیاهو و آمریکا مانع آتش‌بس می‌شوند/ زیر بار توافقی که تضمین‌کننده شروط مقاومت نباشد نمی‌رویم

مسئولان حماس با اشاره به اینکه نتانیاهو و دولت آمریکا مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌شوند تاکید کردند که حماس خواسته‌های عجیب و غریبی ندارد و ما هرگز زیر بار آتش‌بس موقت و توافقی که تضمین‌کننده شروط مقاومت نباشد نمی‌رویم. به گزارش وصال نیوز به نقل از تسنیم، «باسم نعیم» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس

مسئولان حماس با اشاره به اینکه نتانیاهو و دولت آمریکا مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌شوند تاکید کردند که حماس خواسته‌های عجیب و غریبی ندارد و ما هرگز زیر بار آتش‌بس موقت و توافقی که تضمین‌کننده شروط مقاومت نباشد نمی‌رویم.

به گزارش وصال نیوز به نقل از تسنیم، «باسم نعیم» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس فلسطین درباره آخرین روند مربوط به مذاکرات آتش‌بس غزه که در قاهره برگزار شده است با اشاره به تداوم کارشکنی صهیونیست‌ها اعلام کرد که حماس درخواست‌های عجیب و غریبی برای آتش‌بس در غزه ندارد و در رابطه با موضوع تبادل اسرا نرمش زیادی نشان می‌دهد؛ البته در صورتی که دشمن، شروط مقاومت را بپذیرد.

نتانیاهو و دولت آمریکا مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌شوند

باسم نعیم در گفت‌وگو با الجزیره اظهار داشت: اما مشکل در شخص «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر و پشت سر او دولت آمریکاست. اگر دولت آمریکا به دنبال آتش‌بس قبل از ماه رمضان و جلوگیری از انفجار اوضاع منطقه باشد، ابزارهای لازم را برای تحت فشار قرار دادن کابینه رژیم صهیونیستی جهت وادار کردن آن به پذیرش آتش‌بس فوری طبق بقیه شروط حماس دارد.

وی افزود: دولت آمریکا به خوبی می‌داند که نتانیاهو به دنبال تعلل و طفره رفتن است و نمی خواهد به آتش‌بس برسد تا به این ترتیب مجبور نباشد به خاطر شکست در 7 اکتبر (نبرد طوفان الاقصی) جواب پس بدهد و محاکمه شود. دولت آمریکا رفتار متناقضی دارد؛ به طوری که درباره آتش‌بس صحبت و ادعا می‌کند که به دنبال آرامش انسانی و حمایت از غیرنظامیان است، اما در عرصه سیاسی همچنان به مانع تراشی در برابر اراده بین‌المللی برای توقف جنگ غزه ادامه می‌دهد و تاکنون بیش از 4 بار از حق وتوی خود برای جلوگیری از آتش‌بس در غزه استفاده کرده است.

این رهبر حماس ادامه داد: دلیل این تناقض آمریکایی‌ها به دلیل انتخابات داخلی این کشور است. بنابراین آنها به دنبال آتش‌بس موقت هستند اما این درواقع یک تغییر تاکتیکی در موضع بوده و تغییر راهبردی در جنگ محسوب نمی‌شود. در حال حاضر توپ در زمین دولت آمریکا و کابینه صهیونیستی است تا به آتش‌بس برسیم و این در صورتی امکان پذیر است که آنها چشم‌انداز حماس برای رسیدن به آتش‌بس را بپذیرند.

زیر بار آتش‌بس موقت نمی‌رویم

نعیم درباره چشم‌اندازی که حماس برای آتش‌بس پیشنهاد می‌کند، گفت: موضع آمریکا هیچ ارتباطی با خواسته‌های جنبش در رابطه با آتش‌بس ندارد؛ زیرا خواسته‌های حماس برای آتش‌بس، عجیب و معجزه‌آسا نیست و ما درباره آتش‌بس دائمی صحبت می‌کنیم نه آتش‌بس موقت تحت عناوینی همچون بشردوستانه که آمریکا می‌خواهد. ما از خروج نیروهای اشغالگر اسرائیلی از نوار غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه‌هایشان حرف می‌زنیم و این حق ماست.

وی تاکید کرد: بنابراین، مشکل آتش‌بس در نوار غزه اکنون در شخص نتانیاهو نهفته است و دولت آمریکا پشت سر او قرار دارد؛ زیرا اگر حمایتی که دولت آمریکا از کابینه صهیونیستی به عمل می‌آورد، نبود، رژیم اشغالگر نمی‌توانست 5 ماه این جنگ را ادامه داده و چنین جنایت‌هایی را در حق مردم فلسطین در نوار غزه مرتکب شود. ایالات متحده در این جنگ 14 میلیارد دلار به رژیم اشغالگر اختصاص داده و سلاح‌های این رژیم را تامین می‌کند و از حق وتو در شورای امنیت به نفع صهیونیست‌ها استفاده می‌کند.

آمریکا مستقیما در مدیریت جنگ علیه غزه مشارکت دارد

این مسئول حماس تصریح کرد: دولت آمریکا مستقیما در مدیریت جنگ علیه غزه مشارکت دارد و چه در بحث تسلیحات و چه مدیریت اطلاعاتی جنگ مستقمیا به اشغالگران کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید

وی در پایان گفت که خواسته‌های حماس کاملا طبیعی و منطقی است و البته باید این خواسته‌های بسیار بیشتر می‌بود. اصل آن است که رژیم اشغالگر باید به خاطر قتل‌عام‌ها و جنایت‌هایی که در حق ملت ما مرتکب شده مجازات شود. در صورتی که دشمن با شروط حماس موافقت کند ما هم می‌توانیم در معامله تبادل اسرا از خود نرمش نشان دهیم.

زیر بار توافقی که تضمین‌کننده شروط مقاومت نباشد نمی‌رویم

از سوی دیگر «سامی ابوزهری» از رهبران جنبش حماس با اشاره به اینکه حماس با هدف توقف تجاوزات دشمن علیه مردم فلسطین، نرمش زیادی از خود در مذاکرات نشان داده است تاکید کرد که این جنبش از هر فرصتی برای ایجاد آسایش و امنیت مردم فلسطین و تحقق خواسته‌های آنها استفاده می‌کند.

ابو زهری در گفت‌وگو با شبکه الجزیره اظهار داشت که ما از هر پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس که خواستار برقراری آتش‌بس بدون ربط دادن آن به شروط دیگر باشد حمایت می‌کنیم و امکان ندارد توافقی را بپذیریم که شامل تضمین برای توقف کامل تجاوزات دشمن و خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه‌های خود نباشد.

اسامه حمدان از رهبران بلندپایه حماس هم شب گذشته در گفت‌وگو با شبکه المیادین اعلام کرد که از روز اول مشخص بود تمام خواسته آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها «آتش بس موقت» بوده و با توقف دائم جنگ مخالفت کردند. آمریکایی‌ها و اسرائیلی در حال مانور دادن و خرید زمان هستند. موضع ما از ابتدا مشخص بود که هر اطلاعی در مورد اسرا بهایی دارد و ما خواهان یک توافق مکتوب هستیم و کمتر از آن را نمی‌پذیریم. اگر پاسخ روشنی وجود نداشته باشد، نمی‌توان به چرخش در یک دور باطل ادامه داد.

یکی از رهبران مقاومت فلسطین هم گفت: جنبش حماس، پس از انجام چند دور گفت‌وگو در قاهره با حضور هیئت‌های مصری و قطری، به این یقین و اطمینان رسیده است که رژیم اشغالگر هرگز پاسخ‌های شفاف و روشنی به موضوعات اصلی مورد درخواست حماس نخواهد داد و این در حالی است که خواسته‌های اصلی حماس مبنی بر برقراری آتش‌بس، عقب‌نشینی کامل اشغالگران از نوار غزه و بازگشت آوارگان هیچ تغییری نکرده است.

یک منبع وابسته به مقاومت فلسطین با اشاره به اینکه اسرائیل به هیچ وجه به دنبال مذاکرات جدی که منجر به توافق شود، نیست، تاکید کرد که رسانه‌های صهیونیستی اطلاعات نادرستی منتشر می‌کنند و مطالبی که این رسانه‌ها درباره مذاکرات نشر می‌دهند در خدمت اهداف سیاسی نتنیاهو بوده و نتانیاهو تنها به فکر تضمین آینده سیاسی خودش به قیمت خون فلسطینی‌هاست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار